Hivatalosan is az Egyesült Királyság uralkodója lett III. Károly

Hivatalosan is Egyesült Királyság és a Brit Nemzetközösség uralkodójává kiáltották ki III. Károlyt szombat délelőtt. Az új király még péntek este intézte első beszédét népéhez, miután megérkezett a londoni hivatalos királyi rezidenciára, a Buckingham-palotába. A koronázást várhatóan csak hónapokkal később tartják meg. 

A ceremónia első lépéseként a Szent Jakab-palotában összegyűltek – a királyi család tagjai, a miniszterelnök, a vezető politikusok és a Canterbury Érsek – nevében Penny Mordaunt, a parlament alsóházának elnöke hivatalosan is bejelentette II. Erzsébet királynő halálát.

Ezt követően kihirdették, hogy Charles Philip Arthur George III. Károly király néven uralkodik tovább. Az új államfő a fia, Vilmos herceg, Liz Truss miniszterelnök és Justin Welby Canterbury Érsek jelenlétében aláírta a kiáltványt.

Az új király ezúttal is beszédet mondott az egybegyűltek előtt. „Édesanyám egész életében a szeretet és az érdek nélküli szolgálat példáját mutatta fel. Uralkodása időtartamában, odaadásában és elkötelezettségében páratlan volt. Még most is, amikor szomorúak vagyunk, hálát adunk neki ezért a hittel teli életért. Tisztában vagyok a mély örökséggel, a kötelességekkel és felelősségekkel, amelyek most rám hárultak. Azon leszek, hogy inspiráló példáját kövessem, és keressem a nemzetközösség békéjét és egységét. Tudom, hogy az emberek szeretete és odaadása segít engem ebben, és a választott vezetők irányítanak majd” – mondta beszédében III. Károly.

Az új uralkodó ezután köszönetet mondott feleségének a támogatásáért, majd felesküdött arra, hogy tiszteletben tartja és védelmezi a skót egyházat. Penny Mordaunt felolvasta az engedélyezendő proklamáció rendelettervezeteit, amelyeket III. Károly király egyenként jóváhagyott.

Katonai tiszteletadás mellett a Szent Jakab-palota erkélyén felolvasták a kiáltványt, amelynek szövege a következő:

„Mivel a mindenható Istennek úgy tetszett, hogy kegyelmébe hívja néhai uralkodónőnket, az áldott és dicső emlékű II. Erzsébet királynőt, akinek halálával Nagy-Britannia és Észak-Írország koronája egyedül és jogosan Károly Fülöp Artúr György hercegre szállt. Ezért mi, e birodalom szellemi és világi urai, az alsóház tagjai, valamint ő néhai felsége titkos tanácsának más tagjaival, a birodalmak és területek képviselőivel, a városi tanácsosokkal, London polgáraival és másokkal együtt, nyelvünk és szívünk egyhangúságával és egyetértésével közzétesszük és kihirdetjük, hogy Károly Fülöp Artúr György herceg, boldog emlékű néhai uralkodónk halálával egyetlen törvényes és boldog hűbérurunk, III. Károly. Isten kegyelméből Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának királya, a nemzetközösség feje, a hit védelmezője, akinek alázatos szeretettel felajánljuk hitünket és engedelmességünket, kérve Istent, akitől a királyok és királynők uralma származik, hogy áldja meg Őfelségét hosszú és boldog évekkel, hogy uralkodjon felettünk.”

Ezután elhangzott a kijelentés: Isten óvja a királyt, majd elhangzott a brit himnusz is, amelynek első sora is megváltozott, az eddigi „God, save the Queen” (Isten óvja a királynőt) most már „God, save the King”-et (Isten óvja a királyt) énekelnek.

A Trónutódlási Tanácsnak jelenleg 715 tagja van. Köztük vannak a Privy Council tagjai – ez a mindenkori uralkodó tanácsadó testülete –, a londoni City polgármestere, a Lord Mayor – akinek személye nem ugyanaz, mint a londoni polgármesteré –, valamint a parlament felső kamarájának, a Lordok Házának tagjai és a jórészt egykori brit gyarmatok alkotta Nemzetközösség országainak londoni diplomáciai képviselői.

A szombati ceremónián a tanács tagjai közül hozzávetőleg kétszázan voltak jelen, és a több szakaszból álló formális eljárással ők állapították meg, hogy III. Károly az Egyesült Királyság uralkodója.

A proklamációt ezután katonai tiszteletadás közepette kihirdették a St. James-palota teraszán, majd a londoni City egykori tőzsdeépülete, a Royal Exchange lépcsőjén is. A Royal Exchange ma már elsősorban turistalátványosságként működik, számos étteremnek ad helyet, de azt a ceremoniális funkcióját megtartotta, hogy lépcsőjéről is külön ki kell hirdetni a City polgárainak az új uralkodó kilétét.

III. Károly király a szombati ceremónia utáni első intézkedésével munkaszüneti nappá nyilvánította édesanyja temetésének napját, jóllehet az udvar még nem ismertette, hogy II. Erzsébet királynőtől mikor vesznek végső búcsút.

Azt ugyanakkor már bejelentették, hogy a néhai uralkodót katonai tiszteletadással kísért állami temetés keretében helyezik végső nyugalomra. Legutóbb Sir Winston Churchill volt brit miniszterelnököt búcsúztatták állami temetésen, 1965-ben bekövetkezett halála után.

(Címlapkép: Képernyőfotó | Forrás: a királyi család Twitter-csatornája)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?