Globális kockázati jelentés: ezek jelentik a legnagyobb fenyegetést 2025-ben

A fegyveres konfliktusok, a szélsőséges időjárási jelenségek és a félretájékoztatás az idei év fő globális kockázatai a Világgazdasági Fórum (WEF) szerdán közzétett, a CNBC által idézett jelentése szerint, írja a News.ro.

A WEF éves globális kockázati jelentésére a válaszadók közel egynegyede (23%) az államok közötti fegyveres konfliktust jelölte meg 2025 legégetőbb fenyegetéseként. A félretájékoztatás és a hamis információk terjesztése szintén a legnagyobb rövid távú kockázatok listáján szerepel immár második éve egymás után.

A WEF szerint két évvel ezelőtt a fegyveres konfliktusokat rövid távú kockázatként alábecsülték. | Fotó: Agerpres

Ugyanakkor a hosszú távú, a következő 10 évre vonatkozó rangsort az olyan környezeti kockázatok, mint a szélsőséges időjárási események, a biológiai sokféleség csökkenése és az ökoszisztémák összeomlása uralják.

Az olyan szélsőséges időjárási jelenségek, mint a hőhullámok, tornádók és árvizek az éghajlati válság miatt egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak, ami rávilágít, sürgősen cselekdni kell. | Archív felvétel a 2024-es spanyolországi áradásról. | Fotó: MTI

A jelentés a WEF éves találkozója előtt készült, amelyen több mint 130 ország közel 3000 vezetője vesz részt. A négynapos rendezvény hétfőn kezdődik a svájci Davos hegyvidéki üdülőhelyen. „A növekvő geopolitikai feszültségek, a világban a bizalom elvesztése és az éghajlati válság minden eddiginél jobban megterheli a globális rendszert” – mondta Mirek Dušek, a WEF vezérigazgatója. „A világ vezetőinek választaniuk kell: vagy előmozdítják az együttműködést és a rugalmasságot, vagy szembenéznek a növekvő instabilitással. A tét még soha nem volt ilyen nagy”, tette hozzá.

A WEF tanulmánya a rövid távú (2025-ös), a középtávú (2027-ig) és a hosszú távú (2035-ig jellemző) kockázatokat elemzi. A jelentéshez több mint 900 globális kockázati szakértőt, politikai döntéshozót és iparági vezetőt kérdeztek meg 2024 szeptemberében és októberében. A WEF szerint két évvel ezelőtt a fegyveres konfliktusokat rövid távú kockázatként alábecsülték. Antonio Guterres ENSZ-főtitkár korábban arra figyelmeztetett, hogy a világ a második világháború óta a legnagyobb számú fegyveres konfliktussal néz szembe, mondta ezt Oroszország ukrajnai inváziójára, valamint a közel-keleti és afrikai konfliktusokra hivatkozva. A jelentés további rövid távú kockázatokként említi a társadalmi polarizációt, a kiberkémkedést, a környezetszennyezést és az egyenlőtlenséget.

„Egyértelmű, hogy a világ válságos állapotban van, és a globális kockázatok képe egy mókusfészekhez hasonlít, ahol a kockázatok összekapcsolódnak és átfedik egymást, ami miatt az üzleti környezetben rendkívül nehéz eligazodni” – mondta Carolina Klint, a Marsh McLennan Europe kereskedelmi igazgatója a CNBC-nek adott interjújában. Klint hangsúlyozta, hogy ezek a kockázatok nem feltétlenül új trendek, de egyre agresszívebbé válnak. „A gazdasági széttöredezettség nem csupán elméleti kérdés, hanem olyasmi, amivel most kell foglalkoznunk” – tette hozzá.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?