Feszültség Belgrádban: az elemző szerint széteshet a jelenleg tüntető szerb ellenzék
Folytatódnak a választásokon alulmaradt ellenzék tüntetései Belgrádban. Az elemző szerint az Alekszandar Vucsics elnök kormánypártjának legyőzésére szövetkezett erők nem eléggé erősek és egységesek ahhoz, hogy a jelenlegi szerb hatalmat megdöntsék.
A szerb választási bizottság néhány választókörzetben a voksolás újrarendezéséről döntött, a szerb ellenzék azonban teljesen új választásokat követel, s folyatja a tüntetéseket. Az ellenzéki pártszövetség, a Szerbia az Erőszak ellen azt állítja, hogy a kormánypárt elcsalta a december 17-i választásokat, de nem hajlandó részt venni a megmérettetések részleges megismétlésében. Az ellenzékieknek leginkább a belgrádi helyhatósági választások végeredményével van problámájuk. Ők magabiztos győzelemre számítottak a fővárosban, jelenleg azonban még a szűk többség elérése is kérdéses.
A kormány december 30-ra tűzte ki az újbóli voksolás időpontját: a közel nyolcezer választási körzetből harmincban meg kell ismételni a szavazást. Mint arról a mandiner is beszámolt, a december 17-i parlamenti és helyhatósági választásokat követően utcai tüntetések kezdődtek útlezárásokkal, az országos választási bizottság épülete előtti demonstrációkkal, ellenzéki vezetők éhségsztrájkjával. A választást Alekszandar Vucsics elnök kormánypártja, a Szerb Haladó Párt nyerte meg a voksok 46 százalékának begyűjtésével, míg a legnagyobb ellenzéki szövetség 23,5, a szerb Szocialista Párt pedig 6,5 százalékot kapott. Az államfő egy Majdan-szintű nyugati beavatkozás állhat a tömeges demonstrációk hátterében.
„Az európai irányultságú pártok, amelyekben sokan bíztak, alulmaradtak, mert ezek a pártok, tömörülések nem eléggé erősek és egységesek, hogy a jelenlegi hatalmat megdöntsék. Ez egy alkalmi tömörülés, tíz, heterogén pártból és egy szakszervezetből áll és csupán egyetlen érdek köti őket össze, Vucsics hatalmának megdöntése. Nincsenek összehangolt elvek ebben a tömörülésben, nincs egy felismerhető politikájuk. Szervezettségük is gyenge, de szaktekintélyekben sem bővelkednek. Valamennyien már korábbról ismert, autentikus politikai megjelenés nélküli arcok, és akik közülük már voltak hatalmon, rossz hírnevet szereztek maguknak. Vucsics ezeket az embereket az elmúlt években folyamatosan felülmúlta” - vázolta a helyzetet az újvidéki Magyar Szó által idézett Dejan Vuk Sztankovics szerb politikai elemző. Hozzátette: a Szerbia az erőszak ellen koalíció néhány képviselői csoportra fog szétesni miután megalakul az új összetételű parlament.
CSAK SAJÁT