Elhalasztott tűzijáték – Politikai nyomásgyakorlásról beszél az OMSZ tizenhét munkatársa

Közleményben nehezményezi a magyarországi Országos Meteorológiai Szolgálat azt, hogy olyan mértékű politikai nyomásgyakorlásnak vannak kitéve, amelynek hatására a továbbiakban nem tudják befolyásolásmentesen, szakmai tudásuk javát nyújtani. Az ügy előzménye, hogy hétfőn menesztették a Szolgálat elnökét és helyettesét, amiért szombatra azt prognosztizálták, hogy vihar várható Budapestre, ezért lefújták a hagyományos augusztus 20-ai tűzijátékot. Vihar végül nem lett, a két vezetőt pedig az illetékes miniszter leváltotta.

Mint ismert, Palkovics László, a magyarországi Technológiai és Ipari Minisztérium vezetője hétfőn azonnali hatállyal felmentette az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) elnökét, Radics Kornéliát, valamint szakmai elnökhelyettesét, Horváth Gyulát. A kirúgások előzménye, hogy az OMSZ szombaton olyan időjárás-előrejelzést adott, amely alapján az operatív törzs szűk nyolc órával a tervezett augusztus 20-ai tűzijáték kezdése előtt a annak elhalasztásáról döntött. Arról, hogy pontosan kik hozták meg ezt a végső döntést, semmilyen nyilvános formában elérhető információ nem áll rendelkezésre, azon túl, hogy „az operatív törzs döntött”. Azt azonban tudni lehet, hogy az üléseken részt vesznek az „érintett szervek” képviselői, az MTI tavalyi közlése alapján pedig az is biztos, hogy egy tag az OMSZ-t képviseli.

Az előrejelzett felhőszakadás, eső elmaradt, vasárnapra pedig a kormányhoz közel álló média a meteorológiai szolgálatot tette felelőssé amiatt, hogy elmaradt Európa legnagyobb tűzijátéka.

Közleményben reagált az OMSZ tizenhét munkatársa

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) tizenhét munkatársa az intézmény Facebook-oldalán közzétett állásfoglalással reagált a történtekre. Elsősorban azt hangsúlyozzák, hogy bár önálló központi hivatal, nem politikai, hanem szakmai háttérintézményről van szó esetükben. Közölték azt is, hogy az OMSZ a 2006. augusztus 20-i tragikus kimenetelű ünnepi rendezvények óta minden évben részt vesz az ünnepségek biztonságos lebonyolításáért felelős Operatív Törzs munkájában.

Így történt ez az idén is. „Azonban az Operatív Törzzsel folytatott kapcsolattartási folyamat során olyan elvárások és nyomásgyakorlás merült fel augusztus 19-től kezdve a tűzijáték lefújásának pillanatáig, ami nagy mértékben rátelepedett előrejelzéseink kiadására, kommunikációjára és teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a meteorológiai előrejelzésekben rejlő, tudományosan is elfogadott bizonytalanságot. Határozott álláspontunk, hogy az OMSZ kollégái a jelentős döntéshozói nyomásgyakorlás ellenére is tudásuk legjavát nyújtották és semmiféle vélt vagy valós káreseményért nem felelősek” – írják állásfoglalásukban.

Hozzáteszik, „augusztus 21-től kezdve az OMSZ-ra nehezedő, több tárgyi csúsztatást és téves információt is tartalmazó, rosszhiszemű médiamegjelenéseket teljes mértékben méltatlannak tartjuk szolgálatunkkal, kollégáinkkal, valamint a teljes meteorológus szakmával szemben, mint ahogy azt is, hogy a döntéshozatallal kapcsolatos felelősséget kizárólag az OMSZ-ra hárítják át.”

Az OMSZ közleményének aláírói kijelentik, az ügy ismertetett részletei „összességében olyan súlyú politikai nyomásgyakorlást jelentenek az OMSZ-ban folyó több, mint 150 éves munkára nézve, melyben a továbbiakban nem tudjuk – kormánytisztviselői eskünkhöz hűen – befolyásolásmentesen, szakmai tudásunk javát nyújtani.”

A meteorológiai szoltálat integritásának visszaállítása és szakmai függetlenségének megőrzése érdekében azt kérik, hogy az Operatív Törzs augusztus 20-ához köthető tevékenységét döntéseit egy független vizsgálóbizottság értékelje ki és az átvilágítás eredményét tegye közzé, illetve hogy ugyancsak független szakmai bizottság értékelje a magyar nemzeti ünnepre kiadott meteorológiai prognózisokat, az eredményt pedig ebben az esetben is hozzák nyilvánosságra. Kérik továbbá, hogy a vizsgálat idejére az OMSZ menesztett vezetőit helyezzék vissza tisztségükbe.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?