Hitelminősítés - leminősítette Magyarországot az S&P

Negatívra módosította az eddigi stabilról Magyarország osztályzatának kilátását az S&P Global Ratings. A nemzetközi hitelminősítő ugyanakkor változatlanul befektetésre ajánlja Magyarországot: a cég megerősítette a devizában és hazai valutában fennálló, rövid és hosszú futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek „BBB/A-2” szintű, befektetési kategóriás minősítését.

Az S&P Global Ratings szerint az osztályzati kilátás péntek éjjel Londonban bejelentett módosítását külső kockázatok - köztük az EU-folyósítások esetleges csökkentése, a beérkező földgázmennyiség potenciális visszaesése - indokolják, mivel ezek megterhelhetik a magyar gazdaság növekedési kilátásait és veszélyeztethetik a koronavírus-járvány utáni költségvetési konszolidációt.Fotó: S&P

Az S&P szerint emellett az emelkedő bér- és árinfláció, a kilengésekre hajlamos forintárfolyam, valamint a hitelköltségekre ható, felfelé irányuló nyomás is szűkítheti a kormány szakpolitikai rugalmasságát. A cég szerint a negatív kilátás azt jelenti, hogy legalább egyharmados az esélye a magyar szuverén osztályzat leminősítésének a következő két évben, abban az esetben, ha Magyarország gazdasági és költségvetési profilja az S&P Global Ratings alapeseti előrejelzésénél számottevően nagyobb mértékben romlana.

A hitelminősítő elemzése szerint romolhat a magyar adósbesorolás például abban az esetben, ha az Európai Unió folyósításai jelentősen késnek vagy komoly mértékben csökkennek, vagy ha érdemben szűkül az ország energiaellátása, különös tekintettel arra, hogy magas Magyarország függése az Oroszországból érkező importtól.

Az S&P Global Ratings szerint mindkét fejlemény érezhetően gyengítheti Magyarország gazdasági kilátásait, és ennek következményeként a kormány eltérhet a jelenlegi költségvetési konszolidációs stratégiától.

A cég ugyanakkor közölte: stabilra javíthatja vissza a magyar adósbesorolás kilátását, ha a külső nyomások kezelhetők maradnak, lehetővé téve a gazdasági növekedés helyreállását és a költségvetési eredmények javulását az S&P 2025-ig terjedő előrejelzési időszakában.

Az S&P Global Ratings közölte: előrejelzése szerint a 2023-2025-ös időszakban a magyar hazai össztermék (GDP) hozzávetőleg 4 százalékának megfelelő EU-folyósítás érkezhet az országba. E finanszírozások késése vagy elmaradása ugyanakkor jelentős hatást gyakorolna a cég által a magyar gazdasági növekedésre, az államháztartási egyenlegre és a külső mérőszámokra érvényben tartott előrejelzésekre a következő négy évben - fogalmaz elemzésében a hitelminősítő.

Az S&P Global Ratings alternatív forgatókönyve alapján ugyanakkor a magyar GDP-érték jövőre visszaeshet, ha hirtelen leállna a földgázimport és/vagy csökkennének az EU-finanszírozások. A hitelminősítő szerint ha az energiaellátási kockázatok nem materializálódnak, a magyar gazdaság növekedési üteme 2023 után visszatérhet a 3 százalékhoz közeli szintekre.

Az S&P Global Ratings a globális hitelminősítők közül egyedüliként tartja számon negatív kilátással a magyar államadósság-besorolást, a Moody's Investors Service és a Fitch Ratings egyaránt stabil kilátást tart érvényben a magyar szuverén osztályzatokra.

Kapcsolódók

Kimaradt?