Ciucă: az európai tárgyalópartnerek támogatják Románia schengeni csatlakozását

Minden európai tárgyalópartner támogatja Románia schengeni csatlakozását, viszont Hollandiának fenntartásai vannak – jelentette ki csütörtökön Nicolae Ciucă miniszterelnök. Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes egy nappal korábban pedig kijelentette: Mark Rutte holland kormányfő belpolitikai játszmát játszik, és nem vezet eredménye, ha ez alá rendeli Románia schegeni csatlakozását. 

A kormányfő Brüsszelben nyilatkozott, miután véget ért kétnapos látogatása, amelynek során többek között Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral és Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel folytatott megbeszélést. Ciucă szerint minden tárgyalópartnere támogatta Románia schengeni övezethez való csatlakozását, ugyanakkor elismerte, hogy Hollandiának fenntartásai vannak.

Ciucă szerint a Románia felkészültségét értékelő európai jelentés kedvező következtetéseket fogalmazott meg az ország számára. A kormányfő megerősítette azt a korábban a román médiában kiszivárgott hírt, miszerint Hollandia nem vett részt a felmérésben, nehezményezve, hogy az értékelés nem terjed ki elég területre.

Ciucă közölte, hogy Lucian Bode belügyminiszter levelet írt holland kollégájának, javasolva, hogy országa is vegyen részt egy kiegészítő vizsgálatban, amely Románia felkészültségét lenne hivatott vizsgálni.

A kormányfő reményének adott hangot, hogy hamarosan lezárul a román igazságszolgáltatás brüsszeli megfigyelését szolgáló, úgynevezett együttműködési és ellenőrzési mechanizmus is. Ciucă szerint erre „jó kilátások” vannak.

A holland miniszterelnök belpolitikai játszmát űz

Románia minden kritériumnak megfelel a schengeni övezethez való csatlakozáshoz, Mark Rutte holland miniszterelnök pedig belpolitikai játékot űz – jelentette ki kedd este Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke.

„A schengeni megállapodásnak csak technikai kritériumai vannak, politikai kritériumai nincsenek. Ezt Rutte miniszterelnök is tudja” – jelentette ki a szövetségi elnöke. Emlékeztetett, 2011-ben készült egy bizottsági jelentés és az Európai Parlament első állásfoglalása, amely szerint Románia megfelel a technikai kritériumoknak. „És néhányan felébredtek: »Igen, ez igaz, de lássuk, mi van az öntevékenységgel, a jogállamisággal«. És így jutottunk el 2022-ig, és megalázó, amikor tudod, hogy megfeleltél a kritériumoknak, és állandóan jön valaki, és azt mondja: »Igen, elfelejtettem mondani, hogy nem öltöztél jól, kicsit másképp kellett volna öltöznöd«. Ez tehát a tiszta igazság. 2011-ben és 2012-ben teljesítettük ezeket a feltételeket” – mondta Kelemen Hunor.

Az RMDSZ elnöke kifejtette, „sajnos 2011 óta elfogadjuk, hogy számunkra más kritériumokat is támasztanak. Hiba volt, függetlenül attól, hogy ki volt az elnök, ki volt a miniszterelnök, ki volt kormányon és milyen koalícióban, nem lett volna szabad elfogadnunk a kezdetektől fogva, mert a schengeni megállapodásban a technikai kritériumokon kívül nincsenek más feltételek.”

„Ha 2022-ben, ebben a bizonytalan helyzetben még három országot (Románia mellett Bulgáriát és Horvátországot – szerk. megj.) sem tudunk bevonni a schengeni térségbe, akkor az azt jelenti, hogy a koherencia eszméje, a szolidaritás eszméje elveszett, különösen abban az esetben, hogy elvégezted a munkádat, és mégsem fogadnak be a schengeni térségbe. Románia ebben az évben többször is bizonyította, hogy képes kezelni bármilyen válságot az EU külső határainál, és ha csatlakozunk Schengenhez, akkor is képes megvédeni az EU külső határait. Tehát ebből a szempontból úgy gondolom, hogy minden érvünk megvan a schengeni térséghez való csatlakozáshoz, nem is beszélve a gazdasági és politikai érvekről. De még mindig optimista vagyok, és remélem, hogy december 8-án nem utasítják el a csatlakozásukat” – tette hozzá az RMDSZ elnöke.

Romániában azt követően éledtek fel a schengeni remények, hogy idén a csatlakozást korábban ellenző Németország és Franciaország részéről is bátorító jelzések érkeztek. Bogdan Aurescu külügyminiszter szerint Finnország sem fog már vétót emelni, miután a román diplomácia is közbenjárt Törökországnál a finn és svéd NATO-tagság elfogadása érdekében.

Október 12-én Mark Rutte holland kormányfő romániai látogatásán úgy nyilatkozott, hogy Hollandia nem ellenzi elvből Románia schengeni csatlakozását, de Bukarestnek valamennyi feltételt teljesítenie kell. Rutte szerint korrekt és átlátható módon kell ellenőrizni a feltételeket. Elismerte, hogy Románia sok lépést tett a jó irányba, de – mint mondta – szerkezetileg erősebb jogállammá kell válnia.

(Nyitókép forrása: képernyőmentés a miniszterelnök sajtónyilatkozatának videójából)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?