Brexit: pattanásig feszült a helyzet az Ír-tengeren létrejött vámhatár miatt

Bekövetkezett, amitől mindenki tartott: alig egy hónappal azután, hogy Nagy-Britannia kilépett az európai vámunióból, pattanásig feszült a helyzet az észak-írországi protokollban előírt vámellenőrzések miatt. Az unionisták a vámtisztviselőket fenyegetik, politikai képviselőik pedig a protokoll megszüntetését követelik.

London azt várja az Európai Uniótól, hogy terjessze ki a Brexit-megállapodásban foglalt „türelmi időt” 2023-ig a határoknál körvonalazódó káosz megelőzése érdekében. Boris Johnson kabinetjének bejelentését megelőzően pattanásig feszült a helyzet Észak-Írországban a Brexit-megállapodást kísérő észak-írországi protokoll körül.

A tavaly kötött Brexit-megállapodás részeként Nagy-Britannia elfogadta, hogy az Egyesült Királyság más részeiből Észak-Írországba szállított árukat vámellenőrzésnek vessék alá.  Ez volt az ára annak, hogy nem honosítottak meg újból fizikai határellenőrzést Észak-Írország és az Ír Köztársaság között, ahol – a több évtizedes polgárháborúnak véget vető – 1998-ban kötött Nagypénteki Egyezmény egyik legfontosabb vívmányaként hosszú évek óta semmiféle ellenőrzés nincs.

A brit miniszterelnök keddi Twitter-bejegyzésében egyértelműen az EU-ra, ezen belül is kifejezetten az Európai Bizottságra hárította a felelősséget azért, hogy lényegében vámhatár jött létre az Ír-tengeren az Egyesült Királyságon belül. Emiatt Észak-Írországban egyes termékek ára megduplázódott, mások teljesen eltűntek a boltokból, mert az angliai beszállítóknak nem éri meg az észak-ír piacon maradni, vállalva a megnövekedett logisztikai, adminisztratív és pénzügyi terheket.

Johnson nem beszélt egyértelműen a protokoll megszüntetéséről, viszont ilyen irányú utalásként lehet értelmezni hivatkozását egy múlt heti incidensre, amely meglátásra szerint „aláásta a protokollt”.

Az összes fél elégedetlen

A brüsszeli testület pénteken közölte, hogy – az észak-írországi protokoll 16. cikke alapján – ezentúl engedélyeztetni kell a koronavírus elleni oltóanyagok exportját Észak-Írországba, annak ellenére, hogy a Brexit-megállapodás mentesíti az oda irányuló árukivitelt az exportellenőrzés alól. A döntés Londonban, Belfastban és Dublinban egyaránt felháborodást okozott, ezért néhány óra elteltével az EB visszakozott.

Az „affér” miatt a Bizottság – az EUObserver szerint – Valdis Dombrovkis alelnökre, kereskedelmi biztosra próbálja hárítani a felelősséget. Mindenesetre az incidens kapóra jött a protokollt eleve ellenző észak-írországi unionistáknak. Arlene Foster észak-írországi miniszterelnök kijelentette, hogy "hihetetlenül ellenséges lépésével" az Európai Unió maga teremtette meg Észak-Írország és az Ír Köztársaság határán a fizikai ellenőrzés újbóli bevezetésének feltételeit. Követelte, hogy London előzze meg az Észak-Írország és Nagy-Britannia „politikai és a gazdasági szétszakadását”.

„A protokoll elárult bennünket, és miatta idegennek érezzük magunkat a saját országunkban” – hangoztatta a londoni parlament szerdai ülésén Ian Paisley, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) képviselője is, sürgetve Boris Johnson, hogy használjon fel minden rendelkezésére álló eszközt annak érdekében, hogy megszüntesse az Észak-Írországba irányuló áruforgalmat akadályozó korlátokat.

Válaszában a miniszterelnök megismételte a protokoll aláírásakor tett – azóta a valóság által megcáfolt – ígéretét, miszerint „nem lesz válaszfal az Ír-tengeren”. „Mindent megteszünk, ha kell, a törvénykezés szintjén, ha kell, igenis a protokoll 16-os cikkének életbe léptetésével” – mondta a DUP képviselőjének adott válaszában.

Nincs alternatíva, vagy mégis?

Simon Coveney, Írország külügyminisztere szerint a fő probléma nem a protokoll, hanem a Brexit, illetve annak is a Boris Johnson által vezetett jelenlegi londoni kormány által erőltetett formája. „Volt alternatíva, amit sokkal egyszerűbb lett volna alkalmazni” – mondta az ír külügyminiszter. Az RTE közszolgálati televíziónak nyilatkozva hozzáfűzte: „Az EU akarta, hogy az Egyesült Királyság a vámunióban és az egységes piacon maradjon – az jelentette volna a korlátlan kereskedelmet”.

A feszültségeket enyhítendő szerda délután összeültek a brit, az uniós és az észak-írországi vezetők, hogy megoldást találjanak az észak-írországi protokoll alkalmazása kapcsán felmerülő problémákra. Maroš Šefčovic, az Európai Bizottság alelnöke világossá tette, hogy szó sem lehet a protokoll megszüntetéséről. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az Európai Unió létfontosságúnak tartja az észak-írországiak mindennapjait megkeserítő akadályok elhárítását, a békefolyamat vívmányainak és a régió stabilitásának a megőrzését. Megállapodtak, hogy egy hét múlva újra találkoznak Londonban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A brit kormány képviseletében eljáró Michael Gove képviselő még a megbeszélések előtt hosszú levélben ecsetelte Šefčovic-nak a britek által elvárt engedményeket. A legfontosabb az észak-írországi szupermarketekbe irányuló brit élelmiszerszállítmányok mentesítése az ellenőrzések alól az április elején lejáró türelmi idő után, 2023. január elsejéig, illetve egy „állandó megoldás” a fagyasztott hústermékeket illetően. London moratóriumot szeretne a két sziget közötti postai és futárküldeményekre vonatkozóan is, abban a reményben, hogy a következő két évben sikerül kidolgozni egy „könnyedebb” ellenőrzési mechanizmust, addig pedig az észak-írországiak továbbra is rendelhetnek kedvenc márkájuktól a brit szigetről.

Ugyancsak a tanácskozást megelőzően Simon Coveney közölte: Írország támogatja a London által kért „türelmi időszak” kiterjesztését.

Múlt héten a vámellenőrzéseket felfüggesztették Észak-Írország kikötőiben, miután unionistáknak tulajdonított falfirkák jelentek meg, amelyekben a vámban dolgozókat potenciális „célpontként” jelölték meg. Ugyanakkor ismeretlenek feljegyezték a hivatalnokok parkoló autóinak rendszámát. Az alkalmazottakat hazaküldték az őket ért fenyegetések miatt. Az Európai Unió szintén visszahívta az ellenőreit.

Az ír unionisták attól tartanak, hogy az észak-írországi protokoll – az Ír-tengeren gyakorlatilag létrejött határ révén – a két Írország közötti gazdasági kapcsolatokat, közvetve pedig az ír egyesülési törekvéseket erősítheti.

(Címlapfotó: avalara.com)

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?