Biden nem tudta eloszlatni a mentális alkalmasságát érintő aggályokat

Elemzők szerint legjobb esetben közepesre sikeredett Joe Biden amerikai elnök legújabb médiaszereplése, amelyet a kármentés szándékával vállalt az egy héttel korábbi jelöltvitán nyújtott katasztrofális teljesítménye után. Források szerint a demokraták már az új alelnököt keresik.

„Csak, ha a Mindenható leszáll az égből, és azt mondja nekem” – válaszolta az ABC News által sugárzott péntek esti interjúban Joe Biden a kérdésre, hogy fontolóra veszi-e a visszalépést az elnökjelöltségtől. Ez a téma uralja az amerikai közbeszédet több mint egy hete, annak ellenére, hogy a Fehér Ház minden erejével igyekezett „csökkenteni a zajt”.

Fotó: Agerpres

A 22 perces beszélgetés nagy részében a műsorvezető, George Stephanopoulos a Donald Trump elleni múlt csütörtöki vitán nyújtott teljesítményéről, illetve annak okairól kérdezte az elnököt. Biden nemcsak azt utasította vissza, hogy bármilyen egészségügyi (mentális vagy neurológiai) problémája lenne – bár azt elismerte, hogy már nem futná le tíz másodperc alatt a száz métert –, hanem tagadta a közvélemény-kutatások pontosságát is. Visszatérően hangoztatta, hogy a CNN által rendezett atlantai elnökjelölti vitán nyújtott lehangoló teljesítménye egyszerűen csak „egy rossz este” volt.

Fotó: Agerpres

Az elnök péntek esti, fő műsoridőben sugárzott interjúja az ABC News-on nem csupán kármentési kísérlet volt (damage control), hanem egyúttal vizsga valóságérzékelésből (reality control) – állapítja meg a New York Times emlékeztetve, hogy Biden hosszú, több évtizedes politikai karrierje során végig küzdött a személyével kapcsolatos bizalmatlansággal, és rendre felülmúlta a várakozásokat. „Mégis most, elnökségének talán legfenyegetőbb pillanatában ez az önbizalom egyre inkább elszigeteli saját pártjában” – teszi hozzá a liberális újság.

A Fehér Ház több mint egy hete bizonygatja, hogy Joe Bidennek mindössze „rossz napja” volt június 27-én, az idei elnökválasztási kampány első elnökjelölti vitáján, amikor a regnáló elnök akadozva, sokszor összefüggéstelenül beszélt, többször a mondandója közepén elveszítette a fonalat, és kifejezéstelen arccal nézett maga elé. A legrangosabb amerikai újságok úgy értékelték, ezzel mindenki előtt nyilvánvalóvá vált a 81 éves demokrata politikus szellemi és a fizikai hanyatlása. Több, a demokratákat támogató médium is visszalépésre szólította fel Bident, azonban a családja és szűkebb tanácsadói köre hallani sem akar ilyesmiről. „Nem megyek sehova” – jelentette ki az elnök a Fehér Ház kertjében rendezett függetlenség napi partin. Biden múlt heti katasztrofális vitateljesítménye után néhány pénzügyi támogató visszatartotta vagy lemondta a küszöbön álló adománygyűjtést, jelentette az Associated Press a részleteket ismerő, névtelenül nyilatkozó forrásra hivatkozva.

Az ABC-interjú lehetett Biden utolsó próbálkozása – a csatatér államnak számító Wisconsinban és Pennsylvaniában rendezett kampányrendezvények mellett –, hogy mentse a menthetőt. Azonban a párton belüli pánik vajmi keveset csökkent. A péntek esti műsort követően számos demokrata jelezte, hogy az interjú vajmi kevéssé győzte meg őket arról, hogy az elnöknek versenyben kell maradnia. „Az igazság az, hogy az elnök tagadásban és buborékban él” – jelentette ki Julián Castro korábbi lakásügyi miniszter. Kifejtette: „az elnöktől elvárnánk, hogy őszintén és pontosan fel tudja mérni az esélyeit ebben a versenyen, és ez az interjú egyáltalán nem győzött meg erről”. Hasonló aggályokat fogalmazott David Axelrod, Barack Obama volt demokrata elnök főtanácsadója. Az X-en közzétett bejegyzésében azt írta: Joe Biden méltán büszke az eredményeire – az ABC-interjúban rendre ezek felsorolásával válaszolt a korával és az alkalmasságával kapcsolatos műsorvezetői kérdésekre –, ugyanakkor „vészesen elszakadt” azoknak az embereknek az aggodalmaitól, akiknek fenntartásai vannak a verseny jelenlegi állásával kapcsolatban. Négy éve ilyenkor 10 ponttal megelőzte Trumpot, most viszont hat pontos a hátránya – mutatott rá Axelrod.

Az utóbbi napokban, a regisztrált szavazók körében végzett kutatások azt mutatták, hogy a megkérdezettek 72 százaléka szerint Biden nem rendelkezik az elnöki feladatok ellátásához szükséges mentális és kognitív egészséggel. A jelöltvita előtt ez az arány még 65 százalék volt. A Wall Street Journal felmérése szerint a lakosság 80 százaléka túl idősnek tartja Biden az elnökségre. A USA Today közvélemény-kutatása szerint pedig még a demokrata szavazók 41 százaléka is más jelöltet szeretne Biden helyett.

A Washington Post emlékeztet: noha a demokrata kongresszusi képviselők közül mindössze néhányan szólították fel nyilvánosan visszalépésre az elnököt, sokan mások osztják az aggodalmukat. A lap úgy tudja, demokrata szenátorok egy csoportja arra készül, hogy nyilvánosan felkérje Bident a távozásra. A Times szerint a demokraták képviselőházi frakcióvezetője, Hakeem Jeffries vasárnap készül találkozni a párt vezető tisztségviselőivel, hogy megtárgyalják „Biden elnök további útját”.

Szerda este Biden megbeszélést tartott a Demokrata Párt színeiben megválasztott kormányzókkal, akiket állítólag azzal nyugtatgatott, hogy többet fog aludni, és korlátozza a nyilvános szerepléseit. Egyúttal azzal érvelt a folytatás mellett, hogy a személyes jövőjénél jóval több forog kockán – utalva ezzel azokra a félelmekre, hogy Donald Trump visszatérése a Fehér Házba veszélyt jelentene az amerikai demokráciára.

Az amerikai média egybehangzó véleménye az, hogy Joe Biden nem nyújtott olyan teljesítményt a péntek esti tévéinterjúban, amely feledtetné az egy héttel korábbi fiaskót, és megnyugtatná a közvéleményt, hogy zavaros kommunikációja valóban tényleg csak egy „rossz napnak” tudható be.

Több forrás szerint Kamala Harris alelnök venné át a visszalépő Joe Biden helyét. Egyesek szerint Gavin Newsom kaliforniai és Gretchen Whitmer michigani kormányzó továbbra is életképes alternatíva, azonban egyes bennfentesek az AP-nak azt mondták, Harris a legesélyesebb arra, hogy gyorsan egyesítse a pártot, és ezzel elejét vegye egy zűrzavaros és megosztó jelöltállító konvenciónak.

Ezzel kapcsolatban a Washington Post Pulitzer-díjas kommentátora megjegyzi, hogy „Bidennek egy – vagy két – nőproblémája van”. Kathleen Parker szerint nyilvánvaló, hogy a demokrata elnököt a neje, Jill Biden próbálja mindenáron versenyben tartani, ráadásul „egy ideje úgy tűnik, hogy ő irányítja a műsort és így az országot is”, bár a neve nem szerepelt a 2020-as szavazólapon.

Parker is biztosra veszi, hogy a demokraták új jelölte Kamala Harris lesz, bár meglátása szerint az alelnök nem sokkal koherensebb két évtizeddel idősebb főnökénél. Harris gyakran kapja magát azon, hogy perceken keresztül mond szavakat és mondatoknak tűnő szófűzéreket, amelyek azonban nem jelentenek semmit. A demokraták maguk is tisztában vannak azzal, hogy „hajlamos a metafizika szóképeiben bolyongani”, de mivel ő lenne első nő, az első dél-ázsiai-amerikai és az első fekete elnök, egyetlen demokrata sem eléggé bátor kimondani a nyilvánvalót: hogy ő nem Barack Obama – írja Kathleen Parker hozzátéve, attól tart, hogy Trump Harris miatt lesz ismét elnök.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?