Alaposan megkavarhatja az amerikai elnökválasztást a kitaszított Kennedy-sarj
Hacsak valami rendkívüli nem történik, a jövő évi amerikai elnökválasztáson Donald Trump elégtételt vehet Joe Bidentől a 2020 novemberében elszenvedett vereségért. Az újabb Biden–Trump meccset azonban megkavarhatja – egyes megfigyelők szerint alaposan – Robert F. Kennedy Jr. indulása.
Attól tartott, ő lehet a harmadik meggyilkolt Kennedy. Nagybátyja 1963-ban elnökként, apja 1968-ban esélyes elnökjelöltként kapott halálos lövést. Robert F. Kennedy Jr. mégis úgy döntött, megéri a kockázatot, és elindult a Demokrata Párt előválasztásán, hogy elvigye a jelöltséget a hivatalban lévő Joe Biden elől.
Miközben milliós nagyságrendű összegeket fordít a biztonságára a kampányköltségvetéséből, a 69 éves jelölt friss teóriákkal rukkol elő nagybátyja, John F. Kennedy meggyilkolásáról. (Az egyik szerint az amerikai kémszolgálat, a CIA gyilkoltatta meg.) Részben ennek – az összeesküvés elméletek terjesztésének – tudható be, hogy a Kennedy család eleve nem volt elragadtatva az indulásától. Többen nyíltan elhatárolódtak tőle. Ennek ellenére RFK vagy Bobby Jr. sokáig „Kennedy-demokrataként” hirdette magát. Ennek most vége. RFK október 10-én bejelentette, hogy független jelöltként indul a 2024-es elnökválasztáson, Joe Biden hivatalban lévő demokrata elnök kihívójaként. Ez azt is jelenti, hogy kiszáll a demokrata előválasztásból, és elhagyja a pártot, amely közel egy évszázadon át összefonódott a Kennedy névvel.
Környezetvédőből vakcinallenes aktivista
Bobby Jr. környezetvédelmi ügyvédként vált ismertté, mielőtt - röviddel az ezredforduló után - úgy döntött, hogy légből kapott elméletekkel szolgálhatja a legjobban az amerikai közérdeket. Az ő nevéhez fűződik több közkeletű összeesküvés elmélet. A legújabb és vélhetően a legkárosabb az, amely szerint a koronavírus elleni oltást azért fejlesztették ki, hogy a vakcinával együtt beadott mikrochipekkel ellenőrizni tudják a tömegeket. A gyógyszeriparral kapcsolatos másik teóriája, hogy az évtizedről évtizedre szaporodó iskolai lövöldözések az antidepresszánsokra vezethetők vissza.
Kennedy az oltások körüli félelem és bizalmatlanság egyik legbefolyásosabb terjesztője volt évekkel azelőtt, hogy az oltásellenes aktivisták kihasználhatták volna a világjárványt, hogy ötleteiket eljuttassák az amerikai mainstreamhez – írja elemzésében az AP. Az utóbbi években RFK arra használta fel a Kennedy család hírnevét és saját retorikai készségeit, hogy felépítse a Children’s Health Defense (Gyerekek Egészségének Védelme, CHD) nevű vakcinaellenes csoportot. Az AP vizsgálata szerint RFK számára a CHD nemcsak a hamis és félrevezető elméletek terjesztésének hatásos eszköze volt, hanem jövedelmező üzlet is. A koronavírus-járvány kitörése után a CHD összefogott Kennedy korábbi kiadójával, a Skyhorse-szal, és sikerkönyvek sorozatát jelentette meg, dollármilliókat keresve. A legnagyobb visszhangot talán a „Cause Unknown” (Oka ismeretlen) című könyvük váltotta ki, amelyben azt bizonygatják, hogy az mRNS oltásokat követően ugrott meg a váratlan halálozások száma az USA-ban az egyébként fiatal, egészséges fiatalok körében. A könyv címoldalán a 12 évesen, futballedzés közben elhunyt Braden Fahey arcképe látható. Szülei azóta küzdenek - hiába – a borító visszavonásáért, fiuk halálának oka ugyanis éppenséggel ismert (agyi rendellenesség okozta), mellesleg nem is kapta meg a Covid-oltást.
Az Indianai Egyetem idei kutatása szerint Kennedy személyes Twitter-fiókja (@RobertKennedyJr) volt a legfőbb „szuperterjesztője” a vakcinákkal kapcsolatos félretájékoztatásnak. Tőle indult az összes újramegosztott álhír 13 százaléka, ami több mint háromszorosa a második leggyakrabban újratweetelt fióknak. Nem csoda, hogy kapányrendvényein gyakori látvány az áthúzott fecskendőket ábrázoló kitűző.
Esélytelen, de veszélyes
Az amerikai sajtó beszámolói szerint Kennedy kampánygyűlésein szép számmal vannak jelen Donald Trump korábbi támogatói közül is. Így már csak az a kérdés, hogy RFK melyik jelölttől visz el több szavazatot, és főleg hol.
Egy október eleji Reuters/Ipsos-felmérés szerint szövetségi szinten Joe Bident és Donald Trump egyaránt a választók 35 százaléka támogatná egy hipotetikus párharcban. Hármas verseny esetén viszont a voksok 14 százalékát Robert F. Kennedy Jr. vinné el, miközben Bidenre 31 és Trumpra 33 százalék szavazna.
Attól tehát nem kell tartani, hogy Kennedy megszerzi az elnökséghez szükséges 270 elektort, sőt előfordulhat, hogy nem tudja teljesíteni az indulási feltételeket mind az ötven szövetségi államban. Azonban az utóbbi néhány amerikai elnökválasztás tapasztalatai azt mutatták, hogy egyik-másik tagállamban rendkívül kevésen múlhat a siker. Ha távol is lesz a győzelemtől, RFK elegendő támogatót „szívhat el” a másik két jelölttől ahhoz, hogy egyikük se szerezhesse meg a 270 elektori voksot. Ebben az esetben az alkotmány szerint a képviselőház választaná meg az elnököt, amire eddig mindössze két alkalommal volt példa, utoljára 1825-ben.
Magának kereste a bajt
A legtöbben nevettek, amikor Kennedy bejelentette az indulását a Demokrata Párt előválasztásán – úgy vélték, hogy apjától eltérően esélye sincs megszerezni a jelöltséget. Csakhogy időközben világossá vált, hogy Joe Biden nem igazán tud kijönni a 2021-es afganisztáni kivonulás utáni mélyrepülésből. Felmérések szerint az amerikai választók alig negyede szeretné, ha újabb elnöki mandátumért indulna, mi több, a Demokrata Párt biztos szavazóinak a többsége is úgy gondolja, hogy bölcsebb volna, ha visszalépne.
Éppen ezért a Demokrata Párt vezetése „megbuherálta” a szabályokat, hogy Joe Biden lehetőleg biztosra menjen. Kennedy pedig – miután látta, hogy semmi esélye nyerni az előválasztáson a jelenlegi elnök ellen –, úgy döntött, hogy függetlenként próbálja – mint maga fogalmazott – „tönkretenni” Biden és Trump számára a választást.
CSAK SAJÁT