FRISSÍTVE – Orosz elnökválasztás: tüntető szavazósor áll Bukarestben is

Az oroszországi elnökválasztás harmadik és egyben utolsó napja vasárnap zajlik, Oroszország 112 millió választásra jogosultjának több mint fele már részt vett a választáson – számol be az EFE alapján az Agerpres. FRISSÍTÉS: Meghaladta a választási részvétel az oroszországi elnökválasztáson az előző, 2018-as voksolásét moszkvai idő szerint 15 órakor 69,46 százalékkal – közölte vasárnap az orosz Központi Választási Bizottság (CIK). Megkezdődött a Julija Navalnaja által kezdeményezett Délben Putyin ellen: az oroszok sorban állnak a szavazóhelyiségek előtt. Közben olyan videók keringenek a közösségi médiában, melyeken az látszik, hogy fegyveres katonák mennek be a szavazófülkékbe, és ellenőrzik, hogy szavaz a választó. 

Oroszországban, mely tizenegy különböző időzóna alá tartozik a szavazóhelyiségek vasárnap 18 órakor zárnak be greenwichi középidő szerint a balti Kalinyingrádi exklávéban. Ezt követően várhatók az első hivatalos előzetes eredmények.

Fotó: Agerpres

A Központi Választási Bizottság szerint a választópolgárok több mint 50 százaléka élt szavazati jogával pénteken és szombaton, 2,6 millióan pedig előzetesen, sokan közülük katonák és az Oroszország által jogellenesen elcsatolt különböző ukrán régiók lakói.

Tinta a szavazóurnába

A szavazás első 24 órájában mintegy 20 incidens történt, például Molotov-koktélt dobtak a szavazóhelyiségek irányába, de volt olyan is, hogy valaki tintával és festékkel leöntötte az urnákat, ami több száz szavazat érvénytelenítéséhez vezetett.

A rendőrök szigorú tekintetétől kísérve dobja be szavazólapját egy idős férfi Moszkvában | Fotó: Agerpres

Megfélemlítéssel az urnákhoz

A választási bizottság elégedettségét fejezte ki, hogy sem ezek az incidensek, sem a „példátlan” kibertámadások és az orosz hatóságok által az ukrán fegyveres erőknek tulajdonított, több halálos áldozatot követelő határátlépések nem akadályozták meg az oroszokat abban, hogy tömegesen menjenek el szavazni 1991 óta az ország történetének nyolcadik elnökválasztásán.

Bár a szociológusok elismerik, hogy nem számítottak ilyen magas részvételre, az ellenzék azt gyanítja, hogy a hatóságok adminisztratív fenyegetésekhez folyamodtak, hogy a közszféra alkalmazottjait szavazásra kényszerítsék.  Míg a választási bizottság és az orosz ombudsman tagadta a szabálytalanságokat, független megfigyelők több esetben is választási manipulációról számoltak be.

Rekordgyőzelemre készül Putyin

Putyin, aki az előzetes felmérések szerint a szavazatok több mint 80%-át szerezheti meg, 2000-es hatalomra kerülése óta a legnagyobb választási győzelmet arathatja. Míg riválisainak, az Új Néppárt képviselőjének, Vlagyiszlav Davankovnaj, a kommunista Nyikolaj Haritonovnak, a szavazatok mintegy 6-6%-át tulajdonítják, valamint az ultranacionalista Leonyid Szluckijnak mintegy 5%-os támogatottságot jeleztek előre.

Leadja szavazatát Borisz Nagyezsgyin háborúellenes, liberális elnökjelölt-aspiráns, akit kizártak a versenyből | Fotó: Agerpres

Az ellenzék kitart

Eközben az ellenzék az ügyészi figyelmeztetés ellenére kitartott a felhívás mellett, hogy helyi idő szerint vasárnap déli 12 órakor menjenek a szavazóhelyiségek ajtajához, hogy kifejezzék a Kreml vezetőjének elutasítását, amit halála előtt Alekszej Navalnij ellenzéki vezető, most pedig özvegye, Julija is támogatott.

Mintegy 4,5 millióan szavazhatnak a megszállt területekről

Mintegy 4,5 millió választópolgár adhatja le szavazatát az orosz hadsereg által megszállt területeken, a Moszkva által illegálisan elcsatolt négy ukrajnai régióban (Donyeck, Luganszk, Herszon és Zaporozsje).

Mobil szavazóponton adja le egy nő a szavazatát Donyeck régióban | Fotó: Agerpres

Ukrajna „bohózatnak” nevezte a választásokat a megszállt régiókban, amelyek Ukrajna területének egyötödét teszik ki, és az ezeken a területeken megszervezett szavazást Antonio Guterres ENSZ-főtitkár is elítélte.

Az MTI beszámolója szerint Ella Pamfilova, az orosz Központi Választási Bizottság (CIK) elnöke vasárnap reggel közölte, hogy a választáson a részvételi arány, beleszámítva az online voksolókat is, két nap után 61,7 százalék volt. A legmagasabb részvételi arányt, 89 százalékot, Tuvában regisztrálták. Az orosz digitalizálási minisztérium szerint 28 régióban az elektronikus szavazásra bejelentkezett választók 90 százaléka, mintegy 4,25 millió ember ért a lehetőséggel. A szám nem tartalmazza a moszkvai adatokat, ahol az állami szolgáltatások elektronikus rendszere nem írja elő a voksolásra való előzetes bejelentkezést. A fővárosban vasárnap reggelre 4,3 millió ember szavazott, közülük 3,2 millióan online. A választás kezdete óta a távvoksolás rendszerét Pamfilova szerint 280 ezer túlterheléses támadás érte.
    
Pamfilova közölte, hogy 20 oroszországi régió 29 szavazóhelyiségben próbálták felgyújtani a szavazóurnákat vagy folyadékot önteni beléjük. A CIK elnöke az mondta, hogy a „nem nagyon bölcs” elkövetőkre Ukrajnából és európai országokból gyakoroltak nyomást, vagy bujtották fel erre a cselekedetre.
Az Ukrajnától elcsatolt területeken több szavazókörzetet ért támadás. Enerhodarban drónok dobtak le a választás bojkottja mellett agitáló szórólapokat. A CIK szerint a választások megfigyelésére 1115 külföldi érkezett, 129 országból.

Rekordrészvétel

Hat évvel ezelőtt 67,54 százalékos volt a részvétel. Idén a legmagasabb arányt, 95,2 százalékot Csecsenföldön jegyezték. A legalacsonyabb részvételt, 48,13 százalékot az Altaji területen mérték kora délutánig.

Az orosz digitalizálási minisztérium szerint 28 régióban az elektronikus szavazásra bejelentkezett választók 93 százaléka, mintegy 4,45 millió ember ért a lehetőséggel. A szám nem tartalmazza a moszkvai adatokat, ahol az állami szolgáltatások elektronikus rendszere nem írja a voksolásra való előzetes bejelentkezést. A fővárosban vasárnap 15 óráig 5 millió ember szavazott, közülük 3,5 millióan online.
Az OVD-Info orosz jogvédő szervezet szerint vasárnap 14 városban 51 embert őrizetbe vettek, közülük legkevesebb 23-at Kazanyban, tízet pedig Moszkvában, írja az MTI.

Megkezdődött a tiltakozás 

Oroszországban megkezdődött a Julija Navalnaja által kezdeményezett Délben Putyin ellen akció, amikor is az oroszok sorban állnak a szavazóhelyiségek előtt, számol be a Digi24 a BBC alapján.

Fotó: Sorin Ionita/FacebookArról is beszámolnak, a bukaresti orosz nagykövetség előtt is csatlakoztak a tiltakozáshoz, a szimbolikus sorban álláshoz, és több száz méteres sor van a németországi Bonnban is tiltakozásul a Kreml rezsimje ellen. 

A szavazás utolsó napján kiderül, mekkora az ellenzék ereje. Felszólították minden támogatójukat, hogy délben ugyanabban az időpontban az emberek menjenek el a szavazóhelyiségekbe, és szavazzanak Putyin ellen, vagy érvénytelenítsék a szavazatukat a Délben Putyin ellen elnevezésű akció keretében. Julija Navalnaja, a börtönben elhunyt ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij özvegye vasárnap a berlini orosz nagykövetségre ment, hogy szavazzon hazája elnökválasztásán és hogy részt vegyen a tüntetésen.

Fegyveres katona ellenőrzi, „jól” szavaz-e a választó

Továbbra is hihetetlen képek látnak napvilágot az oroszországi szavazóhelyiségekből, ahol, úgy tűnik, semmi nem számít visszaélésnek, ha Vlagyimir Putyint ötödszöri újraválasztása cél, írja a Digi24. Az egyik szavazóhelyiségben maszkos fegyveres katonák egyszerűen besétálnak a szavazófülkébe, és a választópolgár válla fölött átnézve ellenőrzik, hogyan szavaz. Ilyen videó kering az X-en. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?