Az EU polgári missziót hoz létre Moldovában
Az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei luxembourgi tanácsülésükön arról döntöttek, hogy az uniós biztonság- és védelempolitika keretében EUPM Moldova néven létrehozzák az EU moldovai polgári partnerségi misszióját az ország védelmi képességének megerősítésére - közölte az uniós Külügyek Tanácsa hétfőn.
A tanácsi közlemény szerint az uniós polgári misszió célja, hogy fokozza Moldova ellenállóképességét a válságkezelés és a hibrid fenyegetések, a kiberbiztonság, valamint a külföldi információmanipulációval és beavatkozással (FIMI) szembeni küzdelem területén.
The EU is committed to support #Moldova to protect its security and resilience
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) April 24, 2023
We are establishing today a civilian CSDP mission - EU Partnership Mission to Moldova #EUPM.
It will strengthen Moldova's crisis management structures & enhance its capacity to counter hybrid threats https://t.co/MopgsVXz2H
A misszió elsősorban tanácsadást fog nyújtani a vonatkozó stratégiák és szakpolitikák kidolgozásához, és azonosítani fogja azon kapacitásépítési igényeket, amelyek a hibrid fenyegetések korai előrejelzéséhez, észleléséhez, azonosításához és az azokra való reagáláshoz szükségesek.
A közlemény Josep Borrell uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét idézi, aki azt mondta: Moldova az Ukrajna elleni orosz invázió következményei által leginkább érintett országok egyike. „Tanúi vagyunk annak, hogy Oroszország hibrid fellépések révén fokozza és folytatja Moldova destabilizálására irányuló kísérleteit” – fogalmazott a főképviselő, majd hozzátette: a misszió létrehozásával az unió fokozottan támogatja Moldovát az ország biztonságának, területi egységének és önállóságának védelmében.
Moldova január 28-án fordult az Európai Unióhoz, hogy telepítsen polgári missziót az országba. Moldova kérésére az EUPM Moldova kezdeti megbízatása két évre szól majd - tájékoztattak. A tanácsi közlemény emlékeztet: az Európai Tanács a 2022. június 24-i zárónyilatkozatában elismerte Moldova európai perspektíváját, és úgy határozott, hogy megadja az országnak és Ukrajnának a tagjelölt ország státuszt.
Az Európai Tanács 2022. december 15-én megerősítette, hogy az EU a továbbiakban is minden szükséges támogatást meg fog adni az országnak ahhoz, hogy kezelni tudja az Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborújával járó sokrétű hatásokat.