Putyin visszavonta Moldova Köztársaság Transznisztria fölötti szuverenitását garantáló rendeletét
Vlagyimir Putyin orosz elnök visszavonta azt a tizenegy éves rendeletet, amely alátámasztotta Moldova Köztársaság szuverenitását a Dnyeszter Menti Köztársaság (Transznisztria) területén. Az Ukrajnával határos szeparatista régióban több évtizede orosz „békefenntartó” csapatok állomásoznak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden visszavonta azt a rendeletet, amely alátámasztotta Moldova Köztársaság szuverenitását a Dnyeszter Menti Köztársaság (Transznisztria) területén - írja a Reuters. A nemzetközi hírügynökség tájékoztatása szerint Putyin még 2012 május 7-én – új elnöki mandátuma első napján – írta alá a most visszavont rendeletet.
Múlt héten Maia Sandu moldovai elnök és ukrán kollégája, Volodimir Zelenszkij olyan forgatókönyvet vizonáltak, hogy az oroszok puccsot kísérelnének meg Chișinăuban és a hatalom átvétele után a Moldovai Köztársaságból is támadhatnák Ukrajnát.
A Kreml döntése nem keltett aggodalmat Chișinăuban, mert – mint a moldovai sajtó írja – „semmi sem változik, a Dnyeszteren túli területek eddig is orosz ellenőrzés alatt voltak”. Transznisztriában több ezer orosz „békefenntartó” katona állomásozik, és itt, Cobasnán található Kelet-Európa legnagyobb, még szovjet időkből visszamaradt lőszerraktára. A chișinăui sajtó megjegyzi, már egy évvel ezelőtt, amikor Oroszország elkezdte az Ukrajna elleni „különleges katonai műveletet”, a nyugati kancelláriákon komoly aggodalmak fogalmazódtak meg azzal kapcsolatban, hogy Putyin Transznisztria felől is megtámadhatja Ukrajnát. De erre mindeddig nem került sor.
Alexandru Flenchea, a térségben működő közös ellenőrző-bizottság moldovai elnöke szerint a törlés nem jelenti azt, hogy Putyin megkérdőjelezné a régió szuverenitását, a visszavont rendelet „csupán" egy politikai dokumentum volt, amely „végrehajtotta az orosz külpolitika koncepcióját". Flenchea a helyi tévének azt nyilatkozta, Moldovának és Oroszországnak továbbra is olyan alapvető politikai megállapodása van, amely előírja az országok területi integritásának kölcsönös tiszteletben tartását.
Az orosz parlament szerint a két ország viszonya jelenleg nagyon feszült, mert Moldova Köztársaság nemrég megválasztott miniszterelnöke „nyugatbarát" politikát folytat, az ország uniós csatlakozási törekvései miatt pedig oroszellenességgel vádolják őket. A 2012-es dokumentumot - amely „a Moldovai Köztársaság szuverenitásának, területi integritásának és semleges státuszának tiszteletben tartását" rendelte el a Dnyeszteren túl - visszavonó végzést a Kreml honlapján tették közzé. Eszerint a döntést Oroszország „nemzeti érdekeinek biztosítása" indokolta.