Az EU meg fogja erősíteni a külső határokat
Az Európai Unió meg fogja erősíteni külső határait, és lépéseket fog tenni, hogy megelőzze az illegális migrációs beáramlást - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben, az EU-tagországok vezetőinek egynapos csúcsértékezetét követően, péntek hajnalban.
Ursula von der Leyen sajtótájékoztatóján kijelentette: a migráció európai kihívás, amely európai válaszokat igényel. A migráció korábbi hullámaiból tanulva az uniós tagországoknak közösen kell cselekedniük. Ha az EU és a tagországok így tesznek, nincs kihívás, amelyen Európa ne tudna úrrá lenni - hangoztatta. A brüsszeli testület elnöke azt mondta: a tagállami vezetők több azonnali, konkrét és gyakorlati lépés megmegtételében egyeztek meg, köztük határvédelmi eszközök, például gépjárművek, őrtornyok és a felügyeleti technológia uniós finanszírozásának növelésében. Hangsúlyozták továbbá, hogy az uniós migrációs és menekültügyi csomag befejezésére van szükség - közölte.
Elmondása szerint a tagállamok vezetői emellett megállapodtak abban is, hogy a határigazgatás hatékonyságának javítása érdekében kísérleti projektet indítanak a gyorsabb és méltányosabb menekültügyi eljárások lefolytatására, valamint arra, hogy hatékonyabbá tegyék az uniós tartózkodásra jogosulatlanok visszaküldésének rendszerét. Beszéltek arról is, hogy több segítséget kell nyújtani a migráció által nagyobb nyomásnak kitett országok számára az önkéntes szolidaritási mechanizmus hatékonyabb alkalmazása által.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az uniós csúcs migrációs vitájával kapcsolatban azt mondta: a tagállami vezetők „minőségi, őszinte és tiszteletteljes” megbeszélés keretében a közös fellépés fontosságát hangsúlyozták. A további megbeszélések középpontjában az uniós külső határok védelmének megerősítése fog állni - tájékoztatott.
Emmanuel Macron francia elnök a migrációval kapcsolatban szorgalmazta, hogy javítsák az uniós tartózkodásra jogosulatlanok visszaküldésének hatékonyságát, és azt mondta: nem engedhető meg, hogy egyes országok segélyeket vegyenek fel, majd megtagadják az illegális bevándorlók visszafogadását.
Karl Nehammer osztrák kancellár kijelentette: az EU kötelezettségvállalása a határbiztonság finanszírozására lehetővé teszi a tagországoknak, hogy saját pénzt fektessenek határvédelmi kerítések építésébe. Az Európai Bizottság ugyanis beleegyezett abba, hogy jelentős támogatást nyújtson a határőrségek megerősítéséhez és eszközök, köztük járművek beszerzéséhez, ezzel a tagországok, például Bulgária saját forrásokat fordíthatnak határkerítések építésére vagy megerősítésére - mondta.
Románia határain nem lesznek kerítések
Romániában nem épülnek határvédelmi kerítések, az Európai Bizottsággal és az európai intézményekkel közös kísérleti projekt a határvédelemmel és az ez irányú együttműködéssel kapcsolatos jó gyakorlatok kialakítására irányul - nyilatkozták politikai források. „Románia esetében nincs szó határvédelmi kerítésekről” – szögezték le.
Az a kísérleti projekt, amelyet Románia az Európai Bizottsággal és európai intézményekkel együtt fog megvalósítani, azt a célt szolgálja, hogy Románia megmutassa együttműködési és határvédelmi képességét. „Ez a jó gyakorlatok projektje lesz, amelyet az EU külső határain lévő más országok felé exportálhatunk majd” – tájékoztattak. Azt is elmondták, Bulgária helyzete ebben a tekintetben különbözik a Romániáétól; ebben az országban már van kerítés a Törökországgal közös határon, mivel a migráció útvonalán van.
A dpa hírügynökség beszámolója szerint az EU-tagországok vezetőinek egynapos, Brüsszeli csúcsértekezletén több intézkedés meghozatalában egyeztek meg a migrációs beáramlás megfékezésére.
A találkozót megelőzően Karl Nehammer osztrák kancellár kétmilliárd eurót kért az EU költségvetéséből, hogy kerítés épülhessen Bulgária és Törökország közös határán. Néhány tagállam támogatta ezt a megoldást, de az elfogadott nyilatkozat szövege nem tartalmaz erre vonatkozó kifejezett utalást. A csúcstalálkozó végén Nehammer mégis elégedettségének adott hangot, kifejtve, elhatározás született arra vonatkozóan, hogy az Európai Bizottság az EU külső határain lévő valamennyi országot figyelembe veszi, amikor a külső határvédelemről van szó. Hozzátette, az EB ígéretet tett, hogy kísérleti projektet indít Romániában és Bulgáriában a határigazgatás hatékonyságának javítására.