A turistaáradat ellen tüntettek Mallorcán
Mintegy húszezer ember vonult az utcára Palma de Mallorcán vasárnap, hogy kifejezze elégedetlenségét a turisták áradata miatt a spanyol földközi-tengeri Mallorca szigetén és irányváltást követeljen. A helyiek a turizmus szabályozását követelik, mivel többek között azt látják a problémának, hogy az a jelenlegi formájában a szigeten az összeomlás szélére sodorja a közszolgáltatásokat, pusztítja a természeti erőforrásokat, és egyre nehezebbé teszi a helyiek számára a lakáshoz jutást.
A Váltsunk irányt és szabjunk határt a turizmusnak feliratú transzparens mögött egyesülve, mintegy 80 szervezet és csoport felhívására tüntetők vonultak fel a turisztikai kisvárosban, Palma de Mallorcán – írja a News.ro alapján a g4media. A tüntetők szerint a jelenlegi modell az összeomlás szélére sodorja a közszolgáltatásokat, pusztítja a természeti erőforrásokat, és egyre nehezebbé teszi a helyiek számára a lakáshoz jutást.
A Baleár-szigetek központi kormányának képviselője, akit a helyi sajtó idézett, kezdetben 12 000 körülire becsülte a tüntetők számát, a szervezők ennél jóval magasabbra, 50 000 körülire teszik a számot. „A ti luxusotok, a mi szenvedésünk” – állt az egyik angol nyelvű plakáton, míg egy másik, szintén angol nyelvű a külföldieket célozta, akik oda költöztek, mivel otthonról dolgozhatnak. „Digitális nomádok, menjetek haza!” – szólt nekik az üzenet. Egy másik plakát így foglalta össze a problémát: „Ez nem turizmusfóbia, ezek számok: 1 232 014 lakos, 18 millió turista”.
2023-ban rekordszámú, 17,8 millió látogató utazott a három Baleár-sziget (Mallorca, Menorca és Ibiza) valamelyikére Spanyolországból vagy külföldről, és ez a szám idén várhatóan ismét emelkedik. „Törvényes tevékenység. De mint minden gazdasági tevékenységet, ezt is szabályozni kell, akárcsak a szállodai tevékenységet” – mondta Jose Maria Ezquiaga építész és várostervező a TVE közszolgálati televíziónak, és amellett érvelt, hogy szabályozni kell a bútorozott turistaszállások bérbeadását, hogy azt a lakóközösségek jóváhagyásához kössék.
„A helyi tulajdonosoknak kellene meghatározniuk a játékszabályokat, valamint dönteniük kellene arról, hogy elfogadnak-e bizonyos formátumokat vagy sem” – mondta a várostervező. Egy másik turisztikai szakértő, Manuel de la Calle egy adó bevezetését javasolta. „Ez az egyik lehetséges megoldás, amelyet be lehetne vezetni. Nem fogja csökkenteni a turistaáramlást, de bevételeket fog generálni, amelyeket a kezelésébe vagy más módon a helyi lakosság megsegítésére lehet fordítani” – véli a szakértő.
CSAK SAJÁT