A teljes Pentagon a védelmi miniszter ellen fordult
Ezt maga a Fehér Ház állítja, miután a sajtóba kiszivárgott, hogy Pete Hegseth újabb információkat osztott meg küszöbön álló légitámadásokról egy olyan üzenetküldő csoportban, amelyben a tárcavezető biztonsági engedéllyel nem rendelkező felesége is részt vett.
A Fox News hétvégi műsorából a védelmi minisztérium élére katapultált Pete Hegseth kis híján elbukott a szenátusi szavazáson, hiszen az őt jelölő Donald Trumphoz hű republikánus többség egyes tagjai is alkalmatlannak tartották a posztra. Fenntartásaikat messzemenően igazolták az elmúlt három hónap történései. Hegseth a védelmi minisztérium közelmúltbeli történetében páratlan káoszt produkált a Pentagonban.
A későbbi tárcavezető még januárban létrehozott egy csoportot a Signal üzenetküldő alkalmazásban azzal a céllal, hogy megvitassa a miniszteri kinevezését célzó stratégiát tucatnyi ismerősével, rokonával, korábbi munkatársával. Ebben a csoportban osztott meg érzékeny katonai információkat a jemeni húszik elleni légitámadásokról március 15-én. Az alkalmazást nem egy biztonságos szolgálati telefonon, hanem személyes készülékén használta a miniszter, értesült a New York Times.
A Hegseth által vezetett Pentagon körül nem ez az első botrány, amely kérdéseket vet fel a biztonsági protokollok betartásával kapcsolatban. Múlt hónap végén az Atlantic folyóirat főszerkesztőjét felvették egy Signal-csoportba, amiben a jemeni húszik elleni légicsapásokat beszélték meg a kormányzat tagjai. Mike Waltz, Trump elnök nemzetbiztonsági tanácsadója akkor elismerte, hogy ő adta hozzá a beszélgetéshez az Atlantic újságíróját, tévedésből. Ehhez képest az újonnan leleplezett csoportot Pete Hegseth hozta létre, többek között a felesége, fivére és személyes ügyvédje részvételével. A Times megjegyzi, hogy egyikük esetében sem tűnik indokoltnak, hogy tájékoztassák készülő katonai műveletek részleteiről. Ez a leginkább a miniszter nejére érvényes, bár nem ez az első alkalom, hogy érzékeny információkhoz férhetett hozzá. Források szerint Jennifer Hegseth rendszeresen elkíséri férjét a hivatalos találkozóira. A Wall Street Journal úgy tudja, február-márciusban legalább két alkalommal részt vett a férje és külföldi hivatali kollégái közötti megbeszéléseken.
Phil Hegseth a Pentagon és a belbiztonsági minisztérium összekötőjeként dolgozik, illetve fivére egyik főtanácsadója. Tim Parlatore nyolc éve a miniszter személyes ügyvédje. Egy korábbi interjúban arról beszélt a Timesnak, hogy együttműködik Hegseth irodájával az „egyenruhás ügyvédek képzésének javítása érdekében”. Parlatorét körülbelül egy héttel a jemeni légicsapások előtt alkalmazták haditengerészeti parancsnokként, de nem világos, hogy ebben a minőségében hozzáférhetne-e a szóban forgó műveleti tervekhez.
Az újabb Signal-botrányt Pete Hegseth „elégedetlen volt védelmi minisztériumi alkalmazottak” számlájára írja. Ezt hangoztatta Sean Parnell, a Pentagon szóvivője, valamint Donald Trump elnök maga is, amikor a Fehér Ház húsvéthéthői ünnepségén a kiszivárogtatásról kérdezték újságírók.
Az „elégedetlen volt alkalmazottakkal” a múlt héten elbocsátott három hivatalosságra utaltak. Dan Caldwell a védelmi miniszter egyik legközelebbi munkatársa volt. A neve szerepelt az Atlantic-szivárogtatásban is, Hegseth őt nevezte meg a tárca elsődleges kapcsolattartójaként a húszik elleni amerikai támadást koordináló csoportban. Darin Selnick a kabinetfőnök helyettese volt a Pentagonban, Colin Carroll pedig Stephen A. Feinberg miniszterhelyettes kabinetfőnöke. A Politico szerint azzal gyanúsítják őket, hogy információkat adtak ki a sajtónak egyebek mellett Elon Musk vitatott látogatásáról a Pentagonban, valamint az Ukrajnának átadott hírszerzési adatok szüneteltetéséről. Caldwell és Selnick tagja volt Pete Hegseth személyes Signal-csoportjának, ezért sejti őket a miniszter a második szivárogtatás mögött.
Hegseth csapatának negyedik, nemrégiben távozott tagja John Ullyot korábbi szóvivő, aki a Politico oldalán közölt vasárnapi írásában hűtlenséggel és hozzá nem értéssel vádolta korábbi főnökét. „Az elmúlt hónap teljes összeomlást hozott a Pentagonban – és ez valódi problémává válik a kormányzat számára” – írta.
Más források is számos működési zavarról számoltak be, például bürokratikus torlódásokról, amelyek lassítják Trump elnök néhány kulcsfontosságú prioritásának kivitelezését, amilyen az izraeli vaskupola mintájára tervezett rakétavédelmi pajzs. Egy ezzel kapcsolatos kulcsfontosságú dokumentum közel három hétig várt aláírásra a védelmi miniszter irodájában, miközben a Fehér Ház tisztviselői szinte naponta érdeklődtek felőle.
Mindezek ellenére Hegseth egyelőre élvezi Donald Trump támogatását. „Pete nagyszerű munkát végez. Kérdezzék csak meg a húszikat!” – mondta az elnök újságíróknak hétfőn a Fehér Ház kertjében. Az elnök – akárcsak a beosztottja – a szenzációhajhász média számlájára írta a szivárogtatásokat. A Fehér Ház sajtótitkára, Karoline Leavitt még tovább ment Hegseth védelmében, kijelentve a Fox Newsnak, hogy „a Pentagon mindenestül a főnökük ellen dolgozik”.
John Bolton, Trump elnök korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója a CNN-nek nyilatkozva árnyalta a képet. Nem akármilyen „kiábrándult alkalmazottakról” van szó, mutatott rá, ugyanis a miniszterrel szembefordult beosztottakat Hegseth vitte magával a Pentagonhoz, miután hosszú éveken át közeli munkatársai vagy barátai voltak. Ez minimum azt mutatja Bolton szerint, hogy Hegseth nem tudja megválogatni az embereit, ahogyan egyébként a főnöke is rosszul választott, amikor őt jelölte a Pentagon élére.
A második Signal-botrány után már nemcsak az ellenzéki demokraták kérik a védelmi miniszter menesztését vagy legalább az ügy kivizsgálását. Don Bacon nebraskai képviselő az első republikánus törvényhozó, aki nyíltan javasolta Hegseth kirúgását. A légierő egykori tábornoka a Politico-nak adott hétfői interjújában „elfogadhatatlannak” és „tűrhetetlennek” nevezte a történteket.
Pete Hegseth jelölését egyetlen szavazattal hagyta jóvá a szenátus, pedig a felsőházban 53-47 arányú többséggel rendelkezik a Republikánus Párt. A voksolást megelőző meghallgatáson több szenátor megkérdőjelezte a vezetői tapasztalat nélküli volt műsorvezető alkalmasságát a Pentagon irányítására. Kifogásként felmerült továbbá a zsarolhatóság veszélye – egy korábbi szexuális zaklatási ügy kapcsán –, valamint előkerültek a jelölt súlyos alkoholfogyasztási problémái. A jelölt akkor ünnepélyes megígérte, hogy kinevezése után lemond az italról.
CSAK SAJÁT