A muszlimelleneség és az „antiszemitizmus szédületes növekedése” aggasztja a Rasszizmus és Intolerancia Elleni Európai Bizottságot

Pusztán választási célokra használták az „európai társadalmak úgynevezett iszlamizálódásának fenyegetését” egyes politikusok a Rasszizmus és Intolerancia Elleni Európai Bizottság (ECRI) szerint. Az ECRI, mely az Európa Tanács egyik szerve, csütörtökön közzétett éves jelentésében aggodalmát fejezte ki egyes politikai vezetők menekültekkel szembeni ellenséges beszédei, valamint az október 7. óta megnövekedett antiszemita és muszlimellenes cselekedetek miatt. A bizottság azt is fájlalja, hogy „a muszlim betegek” „diszkriminációnak vannak kitéve az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésük során”.

„Számos olyan esetet észleltünk, amikor a közbeszédben az európai társadalmak úgynevezett iszlamizálódásának fenyegetését pusztán választási célokra használták fel” – mondta egy sajtótájékoztató alkalmával a svájci Bertil Cottier, az ECRI elnöke, a Lausanne-i Egyetem emeritus jogászprofesszora – írja az AFP-re hivatkozva az Agerpres.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

„A kockázat különösen nagy a választási kampányok idején. A politikusok és a média önszabályozása alapvető fontosságú, és számon kell kérni rajtuk, ha átlépik a piros vonalakat” - hangsúlyozta. A jelentés szerzői üdvözlik az „Ukrajnából kitelepítettek” befogadására tett „figyelemre méltó erőfeszítéseket”, de sajnálattal állapítják meg, hogy „jelentős különbségek figyelhetők meg” a „menekülteknek és más, nemzetközi védelmet élvezőknek” nyújtott befogadás minőségében. Egyes államok továbbra is korlátozzák a nem európaiak (menedékjoghoz) való hozzáférését” – hangsúlyozza az intézmény, rámutatva, hogy „a háború és más vészhelyzetek miatt lakóhelyüket elhagyni kényszerült valamennyi embernek azonnali védelmet kell nyújtani”.

Az ECRI emlékeztet arra, hogy „a Hamász október 7-i Izrael elleni terrortámadása és a Gázai övezetben folytatott izraeli háború” után több európai ország szembesült az „antiszemitizmus szédületes növekedésével”. „Bíztató, hogy október 7-e óta számos állam- és kormányfő” és a civil társadalom tagjai „nyilvánosan kifejezték szolidaritásukat az európai zsidó közösségekkel” – hangsúlyozta az intézmény. Az ECRI ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a „muszlimok elleni gyűlölet motiválta incidensek” számának „jelentős növekedése” miatt ugyanezen időpont után.

„A látható vallási szimbólumokat vagy hagyományos öltözéket viselő embereket időnként úgy állították be, mint akik a terrorizmussal és a szélsőségességgel állnak kapcsolatban" – jegyezte meg a jelentés. „Több országban ez a muszlim iskoláslányok esetében is érvényes” – jegyzi meg a jelentés. A bizottság azt is fájlalja, hogy „a muszlim betegek” „diszkriminációnak vannak kitéve az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésük során”.

Az Európa Tanács egy strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet, amely az emberi jogok európai egyezményének 46 aláíróját tömöríti. Különböző szervei felügyelik e jogok végrehajtását az európai kontinensen.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?