Trump: ha nem gyümölcsözőek a tárgyalások Kim Dzsong Unnal, akkor otthagyom

"Ha nem gyümölcsözőek a tárgyalások Kim Dzsong Unnal, akkor otthagyom" - fogalmazott Donald Trump amerikai elnök az észak-koreai vezetővel esedékes tárgyalásairól szerda este Abe Sindzú japán kormányfővel tartott sajtótájékoztatóján Floridában. 

Trump kifejtette: mindent megtesz azért, hogy tárgyalásai az észak-koreai vezetővel "világraszóló sikert" hozzanak, de ha úgy látja, hogy eleve nem lehetnek sikeresek, akkor el sem megy a találkozóra. Leszögezte: Washington mindaddig folytatja a lehető legnagyobb nyomásgyakorlást, amíg Észak-Korea fel nem számolja atomfegyverzetét.

Az amerikai-japán viszonyról szólva megerősítette a Tokió és Washington közötti szoros együttműködés, benne a közös védelmi erőfeszítések folytatását. A két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokról - mint mondta - a korábbinál intenzívebb további egyeztetések lesznek. Az amerikai elnök nem jelentette be azokat a könnyítéseket vagy mentességet, amelyekről a Fehér Ház gazdasági tanácsadója, Larry Kudlow kedden beszélt.

Kudlow ugyanis kedden azzal kecsegtetett, hogy Washington várhatóan mentességet ad Tokiónak az acélra és alumíniumra kirótt védővámok alól. Trump a sajtóértekezleten mindössze annyit mondott: a védővámok sok országot késztettek arra, hogy tárgyalóasztalhoz üljön Washingtonnal. Az elnök megismételte azt is: a "szabad, tisztességes és kölcsönös előnyökön alapuló" kereskedelempolitika híve.

Sindzo: fenn kell tartani a nyomásgyakorlást

A sajtóértekezleten a japán kormányfő szintén kifejezte meggyőződését, hogy fenn kell tartani a nyomásgyakorlást Észak-Koreára. Abe Sindzo bátorítónak mondta, hogy Donald Trump a Kim Dzsong Unnal folytatandó megbeszéléseken felveti majd az Észak-Korea által elrabolt japán állampolgárok ügyét. Trump elnök megerősítette, hogy nem csupán ezt, hanem az Észak-Koreában fogva tartott három amerikai ügyét is szóba hozza majd az észak-koreai vezetőnek.

Észak-Korea már korábban elismerte, hogy az 1970-es-80-as években elrabolt 13 japán állampolgárt. Japán szerint azonban az elrabolt - és remények szerint még életben lévő - japán állampolgárok száma 17.

Kapcsolódók

Kimaradt?