Nem merik nyilvánosságra hozni a londoni tűzvész áldozatainak számát?

A hivatalos adatok szerint egyelőre 17 halálos áldozata van a szerda hajnali londoni tűzvésznek. A brit média szerint a végső szám meghaladhatja a 60-at, de vannak olyan vélemények is, hogy a hatóságok és a média megpróbálja „kontroll alatt tartani” az áldozatok számát, amely elérheti akár a 150-et is.

A londoni rendőrség szerint nem biztos, hogy a szerda hajnali tűzvész mindegyik áldozatát sikerül megtalálni és azonosítani. Stuart Cundy, a Scotland Yard területileg illetékes parancsnoka, aki a rendőrségi vizsgálatot vezeti, pénteki sajtótájékoztatóján elmondta: az eddig megtalált tizenhét áldozat közül hatot sikerült „feltételesen” azonosítani.

Az első megnevezett áldozat egy szíriai menekült, Mohammed Alhajali volt, aki 2014-ben érkezett Nagy-Britanniába, és általános mérnöki tanulmányokat folytatott. Ő a teljesen kiégett, 24 szintes, nyugat-londoni Grenfell Tower 14. emeletén lakott bátyjával, akit a tűzoltók kimenekítettek a lángoló toronyházból.

17, 60, 150?

Stuart Cundy rendőrparancsnok pénteki tájékoztatóján nem bocsátkozott részletekbe arra a kérdésre, hogy összesen hány halálos áldozata lehet a tűzvésznek, csak annyit mondott: reméli, hogy a végleges szám „nem lesz három számjegyű”. A brit médiában pénteken megjelent egyes nem hivatalos becslések szerint a halottak száma meghaladhatja a hatvanat. 

Lily Allen énekesnő is kint volt, hogy segítsen, és felháborodott az áldozatok számának kommunikálásán. Ő ugyanis sokkal több halottról tud. A sztár egy élő interjúban fakadt ki, és elmondta, soha nem látott még egész életében olyat, mint ez a borzalmas tragédia, és azt sem tapasztalta eddig, hogy ilyen mértékben próbálnak hazudni az áldozatok számáról. „17? Sajnálom, de ahogy hallom az emberektől, ez a szám sokkal közelebb van a 150-hez, és sokan közülük gyerekek!” – mondta az énekenső, aki a rendőröktől és a tűzoltóktól kapta ezt a nem hivatalos információt, és úgy érzi, hogy direkt nem akarják nyilvánosságra hozni az igazi számokat - írja a Mirror.

Bűnügyi vizsgálatot indítottak

A Scotland Yard pénteken bűnügyi vizsgálatot indított a tűzvész ügyében. Cundy rendőrparancsnok azonban hangsúlyozta: ez nem azt jelenti, hogy a rendőrség meggyőződése szerint bűncselekmény történt, ilyen súlyos szerencsétlenségek után mindig indul vizsgálat annak kiderítésére, hogy terhel-e valakit büntetőjogi felelősség. A műszaki vizsgálat jelenleg a 127 lakásos épület tavaly befejeződött felújítására összpontosul. A toronyházat a renoválás során külső hő- és esőszigetelő burkolóelemekkel látták el, és a szakértők azt próbálják kideríteni, hogy ezek alapanyaga mennyire volt tűzálló.

Nagy-Britanniában négyezer hasonló toronyház épült az 1960-as és az 1970-es években. Nick Hurd, a brit belügyminisztérium államtitkára, aki a rendőrség és a tűzoltóság munkáját is felügyeli, elrendelte az összes ilyen lakóépület teljes tűzbiztonsági felülvizsgálatát.

 

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?