Putyin bosszút esküdött az orosz utasszállító felrobbantói ellen
Egy egyiptomi szakértő külföldi biztonsági szolgálatokat vádolt kedden az orosz repülőgépet ért terrortámadás miatt, röviddel a moszkvai bejelentés után, amely szerint pokolgép vetette szét a levegőben a gépet.
"A merénylet hírszerzőszolgálatok ellenséges művelete volt, nagy szakértelemmel hajtották végre" - mondta Hátem Száber terrorizmus-szakértő a CBC Extra műholdas hírtévének betelefonálva. Az ezredes hozzátette: "Akárki juttatta a robbanószerkezetet a gépre, Oroszország megtorlása az érintett országokkal szemben fájdalmas lesz!" Száber arra emlékeztetett, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a törökországi G20-csúcstalálkozó után újságírók előtt kijelentette: "Az (Iszlám Állam terrorszervezet) finanszírozásában, mint tudjuk, 40 állam vesz részt, köztük a G20 több országa is".
Mint korábban írtuk, a moszkvai biztonsági erők kedden elismerték, hogy bomba robbant az október végén lezuhant orosz repülőn. Erről Alekszandr Bortnyikov, a belbiztonsági és kémelhárítási feladatokat ellátó Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) elnöke tájékoztatta Vlagyimir Putyin orosz államfőt is. Ugyanakkor bejelentette, hogy 50 millió amerikai dollárt különítettek el nyomravezetői díjként.
„Bárhol bujkálnak, megtaláljuk és megbüntetjük őket”
Vlagymir Putyin orosz elnök ígéretet tett, hogy az akció elkövetőit „bárhol bújkálnak is, megtalálják és megbűntetik”. Hozzátette: a fájdalom örökké a szívükben és lelkükben marad, de ez nem fogja megakadályozni őket abban, hogy megtalálják és megbűntessék a gyilkosokat. Putyin ugyanakkor megerősítette Oroszoroszág elkötelezettségét Szíriában, ahol folytatni fogják a Metrojet tragédiáját magára vállaló Iszlám Állam elleni légicsapásokat.
Miért késik a hivatalos egyiptomi reakció?
A műsorvezető szerint sok egyiptomi teszi most fel a kérdést: miért nincsenek hivatalos egyiptomi reakciók a merénylet tényét megerősítő orosz bejelentésre. "Miért Oroszországban teszik a bejelentést, miért nyugati forrásokból szivárogtak ki az eddigi ismereteink annak ellenére, hogy Egyiptomban történt a tragédia, és a szerencsétlenség körülményeit vizsgáló nemzetközi bizottság Kairóban székel? Hol áll Egyiptom ebben az egészben?" - tette fel a kérdést a következő betelefonálónak. Ádel Adavi volt külügyminisztériumi tanácsadó a kérdésre válaszolva hangsúlyozta: "a bizottság a szabályok betartása mellett végzi a rutineljárásokat, amelyeknek a végét meg kell várni".
A műsorvezető másodszor is feltette a kérdést, és arra emlékeztette a szakértőt, hogy nem hétköznapi merényletről van szó, "Egyiptom hatalmas árat fizet a történtekért". A diplomata megismételte: "A bizottság a megfelelő időben be fogja jelenteni a részleteket."
Eközben a CBC biztonsági forrásokra hivatkozva arról adott hírt: nem igaz az a kedden napvilágot látott hírügynökségi értesülés, miszerint őrizetbe vettek két repülőtéri alkalmazottat, akik a hatóságok gyanúja szerint segítettek robbanószerkezetet juttatni a gép fedélzetére.
Kairó a tragédia óta számtalan alkalommal intette óva a nemzetközi közösséget attól, hogy következtetéseket vonjon le a történtek okával kapcsolatban mindaddig, amíg a vizsgálóbizottság nem jelenti be munkája eredményeit.