Visszavetheti a világkereskedelmet a baltimore-i híd összeomlása

Baltimore az Egyesült Államok kilencedik legnagyobb kikötője, fontos bázisa a cseppfolyósított földgáz exportjának.

A 2,57 kilométeres baltimore-i Francis Scott Key híd március 26-án omlott össze, azt követően, hogy nekiment egy konténereket szállító szingapúri teherhajó, a Dali. A balesetet követően a hatóságok meghatározatlan időre felfüggesztették a hajóforgalmat a baltimore-i kikötőben.Fotó: Agerpres

Egyes szakemberek szerint ennek globális negatív hatásai lesznek, az atlanti kikötőben ugyanis évi 47 millió tonna külföldi áru fordul meg. „Tavaly 750 ezernél több gépkocsi és más jármű haladt át rajta, fontos amerikai, brit, japán és európai márkák: General Motors, Ford, Nissan, Fiat vagy Audi” – nyilatkozta Marco Forgione, a BBC szakértője.

Az amerikai cseppfolyósított földgázexport egy része is a baltimore-i kikötőn keresztül történik, aminek a kiesését az európai ügyfelek is megérezhetik, írja a digi24.ro. „Minden hónapban körülbelül félmillió tonna cseppfolyósított földgáz fordul meg a kikötőben, vagyis a katasztrófa következményei jelentősek” – mondja Forgione.

Pete Buttigieg, amerikai szállításügyi államtitkár szerint „nem kétséges, hogy a katasztrófának hosszú távú hatása lesz az ellátási láncokra”.

Az ügyben megszólalt Joe Biden elnök is, azt ígérve, hogy a szövetségi kormány mindent meg fog tenni a híd mihamarabbi újjáépítése és a kikötő megnyitása érdekében.

Baltimore a legfontosabb kikötő az amerikai autóipar számára, a teljes áruforgalom mennyiségét tekintve azonban csak kilencedik az USA-ban.

A keddi balesetben hat személy eltűnt, valószínű, hogy meghaltak.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?