Rekordösszegű pénzt költünk virágra: negyvenmillió euró megy el erre március 1. és 8. között

A március 1-je és 8-a közötti időszak a virágüzletek csúcsnapjai értékesítés szempontjából, és mivel ezekben a napokban több mint 2,5 millió csokrot adnak el, a virágpiac új, közel 40 millió eurós történelmi értékesítési rekordot ér idén – derül ki a Frames tanácsadó cég felméréséből.

Az ajándékokon túl a virág a legkelendőbb termék Romániában március első napjaiban. Egy tanácsadó cég becslése szerint március 1-je és 8-a között több mint 2,5 millió csokor virágot adnak el – írja az Agerpres. A tanácsadócég becslése az veszi figyelembe, hogy 4,6 millió 18 év feletti nő él a városi területeken, ahol a virágok több mint 90 százalékát árulják, és hogy a hölgyek legalább fele kap virágcsokrot ebben az időszakban, átlagosan 80 lejes áron.

Illusztráció | Fotók forrása: Pexels„Egy egyszerű számítás azt mutatja, hogy az üzletág megközelíti a 40 millió eurót, ami közel 10 millió euróval több, mint a 2023-as becslések, és itt csak a virágok kiskereskedelmét vesszük figyelembe. Összehasonlításképpen, 2020-ban a virágkereskedések bevétele meghaladta a 20 millió eurót” – derül ki az idézett elemzésből.

A liliom, frézia, tulipán, nárcisz a legkeresettebbek

Elemzők szerint a látványos értékesítési dinamika oka elsősorban a virágárak jelentős emelkedése, ami az ágazatban működő több mint 7700 cég árbevételét is jelentősen megnövelte. A kínálati oldalon a legkeresettebb virágok ebben az évszakban a liliom, a frézia, a jácint, a tulipán és a nárcisz. A szezonális virágokon túl a szerelem szimbólumának tekintett rózsa továbbra is nagy keresletnek örvend. „Egyre nagyobb a kereslet a személyre szabott csokrok iránt is, amelyek különböző ajándékokat és egzotikus növényekből és virágokból készült díszítőelemeket tartalmaznak” – mondják az elemzők.

A pénzügyminisztérium végleges pénzügyi adatokat 2022-re vonatkozóan közölt, és eszerint 2,2 milliárd lejre rúgott a romániai virágbiznisz. Összehasonlításképpen: tíz évvel ezelőtt, 2014-ben a virágpiac 491,3 millió lejes forgalmat jelentett. Ugyanakkor a virág-kiskereskedési ágazatban működő cégeknek is sikerült jelentősen növelniük a nyereségességüket, 2023-ban több mint 200 millió lejes nettó nyereségről számoltak be, szemben a 2022-es 150 millió lejjel és a 2014-es 23 millió lejjel.

Megduplázódott a kereskedések száma

A Pénzügyminisztérium adatai szerint, amelyeket a Frames kérdezett le, 2022-ben 7774 cég működött a romániai virágpiacon, ebből 6930 vállalkozás aktív volt, és mindössze 24 állt csőd- és 76 fizetésképtelenségi eljárás alatt. „A virágpiac látványosan fejlődött az elmúlt években, ezt bizonyítja, hogy a cégek száma az elmúlt tíz évben megduplázódott, ahogy az alkalmazottak száma is. A jelentős üzleti fejlődés hátterében egyrészt a befektetők megnövekedett érdeklődése áll, másrészt pedig különösen a feketepiac, az adóelkerülés jelentős visszaszorulásának eredményeként” –  idézte a sajtóközlemény Adrian Negrescut, a Frames menedzserét.

Csak húsz százalék a hazai termék

A román piacon értékesített virágok többsége, mintegy 80 százaléka importból származik, a fennmaradó részt a helyi termelés fedezi. A Frames elemzése szerint a romániai virág-kiskereskedelem a szolgáltatási kínálat tekintetében egyre színesebb. A szomszédos virágüzletektől kezdve a weboldalakig és okostelefonos alkalmazásokig – ahol bárhonnan megrendelhetők a virágok és a kapcsolódó ajándéktárgyak – nagyon széles választék. A klasszikus csokroktól a látványos, személyre szabott, az évszakhoz és a címzettek életének különleges pillanataihoz igazodó virágkompozíciókig mindenféle rendelhető.

„A korábbi években úgy becsültük, hogy a virágokkal és a kapcsolódó termékekkel kapcsolatos üzletág jelentősen növekedni fog Romániában, és a pénzügyi adatok megerősítik ezt a pozitív tendenciát. A 2024-es év igazi mérföldkő lesz ezen a piacon, az adóváltozások és az infláció közepette. Valószínűleg a lakosság jövedelmének alakulásával és a fogyasztási szokások bővülésével összhangban a piaci koncentráció jelenségének felerősödését fogjuk látni, különösen a forgalmazási ágazatban” – mondta Negrescu.

A 2024-es romániai virágpiaci üzletág elemzését a 4776-os CAEN-kódú (virág, növény és vetőmag kiskereskedelme) vállalkozásoknak a Pénzügyminisztériumhoz 2022-re vonatkozó bejelentett pénzügyi adatai alapján készítették, valamint a kereskedelmi nyilvántartásból származó, a cégek dinamikájára vonatkozó statisztikai adatokra és az Országos Statisztikai Intézet információira alapozva. A 2024. évi március 1-jei és 8-i értékesítésre vonatkozó becslések a Frames saját becslései, amelyek az ágazatban működő vállalatokkal folytatott beszéléseken alapulnak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?