Visszahódítaná a magyar, a szlovák és a szerb piacot az Országos Só Társaság

Középkelet-Európa piacvezető sóforgalmazójává válna a parajdi bányát is működtető állami vállalat.

Jó éve volt tavaly az Országos Só Társaságnak (SNS), ami részben az ukrajnai háborúnak a következménye. Az 51 százalékban a Gazdasági, Vállalkozásügyi és Turisztikai Minisztérium, 49 százalékban pedig a Magántulajdon Alap kezében levő vállalat árbevétele tavaly 498,099 millió lejre nőtt az egy évvel korábbi 364,931 millióról. Előzetesen a cégvezetés csak 390 millió lejes forgalommal számolt. A profit még nagyobb mértékben, 60,191 millió lejről 120,749 millióra hízott, miközben az alkalmazottak száma minimális mértékben, 1437 főről 1410-re csökkent.Fotó: Pexels/Lorena Martinez

„Mivel az ukrán sótermelő vállalat, az Artyomsol, mely az utóbbi években jelentős mennyiséget szállított Magyarországra, Moldova Köztársaságba és Romániába, a háború kitörését követően leállította a szállításokat, az SNS előtt megnyílt a lehetőség, hogy visszaszerezzen olyan piacokat, például Magyarországot, Szlovákiát és Szerbiát” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Cosntantin Dan Dobrea, a SNS vezérigazgatója.

Az Állami Só Társaság középtávú célkitűzése az, hogy Középkelet-Európa piacvezető vállalatává váljon. A cég termékei az étkezési só, az utak hómentesítésére használt só, az állatoknak szánt só, az ipari só és a vizes sóoldat. A vállalat jelenleg hét bányát működtet: Prajdon, Marosújváron, Désaknán, Slănic Prahova, Râmnicu Vâlcea, Târgu Ocna és Cacica településeken.

Fontos célkitűzés az is, hogy a SNS termékei kapják meg a környezetbarát minősítést, amit az indokol, hogy a vállalat által kiaknázott sókészletek NaCl tartalma 98 és 99,7 százalék között van. A Romániában kitermelt só sokkal tisztább mint a tengeri, állítja Constantin Dan Dobrea, mivel ez utóbbi egy sokkal szennyezettebb közegből származik.

Kapcsolódók

Kimaradt?