Ukrán gabonadömping: Románia szigorít, az EB újabb támogatást ajánl

Románia szigorúbban ellenőrzi az országon áthaladó ukrán gabonaszállítmányok útját, és kéri az ukrán hatóságokat, találjanak megoldást a gabonafélék és olajos magvak Romániába irányuló exportjának korlátozására – jelentette be szerdán a mezőgazdasági minisztérium. Ugyanakkor Nicolae Ciucă miniszterelnök közölte: az uniós rendeletek tiszteletben tartásával, az Európai Bizottsággal egyeztetve fog eljárni a hazai termelőket hátrányosan érintő ukrán gabona ügyében. Ursula von der Leyen, az EB elnöke „közös európai megközelítést” javasol a probléma orvoslására és újabb támogatást ígért a gazdáknak.

Fotó: Agerpres/EPA

Az Agerpres beszámolója alapján Petre Daea mezőgazdasági miniszter online megbeszélést folytatott ukrán hivatali kollégájával, Mikola Solszkival arról, hogy milyen intézkedésekre készül az ország az ukrán gabona árleszorító hatása miatt kárt szenvedett gazdák védelmére. A román tárcavezető szerint biztonsági intézkedésként a tranzitszállítmányokat leplombálják és útjukat szigorúan figyelemmel kísérik.

Petre Daea ugyanakkor arra kérte az ukrán felet, hogy mielőbb találjon megoldást a gabonafélék és olajos magvak (napraforgó, repce) Romániába irányuló exportjának korlátozására.

Arról is tájékoztatták az ukrán mezőgazdasági minisztert, hogy szerdától az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) ellenőrizni fogja a vámnál az Ukrajnából származó mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket, mintát vesznek ezekből, és megvizsgálják, hogy megfelelnek-e az európai jogszabályoknak. A döntést az tette indokolttá, hogy az egyik uniós országban az EU-ban megengedett határértéket meghaladó mennyiségű növényvédő szert mutattak ki az ukrán gabonában.

Betartják az uniós szabályokat

Ugyancsak szerdán, Nicolae Ciucă miniszterelnök azt mondta, hogy a parlamentben, hogy az uniós rendeleteket betartva, az Európai Bizottsággal egyeztetve fog eljárni az ukrán gabona ügyében. Emlékeztett arra, hogy korábban további négy tagállam, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Bulgária kormányfőjével együtt a kelet-európai országokba áramló ukrán gabona árleszorító hatásának elemzésére kérték egy levélben az Európai Bizottságot. Ezzel kapcsolatban éppen szerda délután üléseztek Brüsszelben Valdis Dombrovskis kereskedelmi biztos vezetésével, amelyen Petre Daea mezőgazdasági miniszter is részt vesz.

Közös megoldást javasol az EB-elnök

A kormányfők már említett levél kapcsán Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán azt mondta: „teljes mértékben” tudatában van az ukrán mezőgazdasági termékek megnövekedett behozatalával kapcsolatos aggodalmaknak, ugyanakkor az egyoldalú megoldások helyett közös európai megközelítésre van szükség a probléma megoldására.

Ursula von der Leyen | Fotó: az Európai Bizottság honlapja

Az MTI beszámolója szerint válaszlevelében hangsúlyozta, hogy az egyoldalú intézkedések csak Ukrajna ellenfeleinek kedveznek, továbbá csorbíthatják az EU Ukrajna iránti megingathatatlan támogatását.

Kijelentette: az unió foglalkozik az érintett országokban tapasztalható ukrán import váratlan megugrásának „konkrét, de nem szándékos” következményeivel. Az Európai Bizottság korábban 36,3 millió eurós gyors pénzügyi támogatási csomagot biztosított a leginkább érintett gazdálkodók számára, most pedig egy második, 100 millió euró értékű, az érintett gazdálkodók számára nyújtani tervezett pénzügyi támogatási csomag bemutatására készül – tájékoztatott.

A bizottsági elnök megerősítette: a megelőző intézkedések ellensúlyozzák majd az uniós termelők helyzetének romlását bizonyos termékek, köztük a búza, a kukorica, a repce és a napraforgómag esetében. „Az ukrán áruk piacra jutása és az EU által tavaly július 22-én nyitott humanitárius szolidaritási folyosók kulcsfontosságúak Ukrajnának az Oroszország háborújával szembeni ellenállóképessége szempontjából. Ukrajna exportjának továbbra is el kell érnie a világ piacait, beleértve a fejlődő országokat is” – fogalmazott. Von der Leyen közölte továbbá: a brüsszeli testület még intenzívebben fog dolgozni a szóban forgó mezőgazdasági áruk tranzitjának megkönnyítése érdekében, mind a többi tagállam, mind az unión kívüli partnerországok esetében, ami – mint mondta – enyhíti majd az Ukrajnával szomszédos országokra rövid távon nehezedő nyomást.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?