Ukrán gabonadömping: Románia marad a térség gyenge láncszeme  

Románia lassan az egyetlen olyan ország marad a térségben, ahova továbbra is érkezhet az Ukrajnából érkező gabona. A gazdák követeléseinek eleget téve, Lengyelország és Magyarország után Szlovákia is leállítja az ukrán importot. Hasonló lépésre készül Bulgária is. Bukarest vélhetően a román–ukrán viszony kiélezésétől, s a brüsszeli bírálatoktól tart.       

Szlovákia is ideiglenesen leállítja az Ukrajnából származó gabona és néhány más termék behozatalát – közölte a szlovák kormányhivatal sajtóosztálya az MTI pozsonyi irodájával hétfőn. Samuel Vlcan, a szlovák földművelésügyi és vidékfejlesztési tárca vezetője pénteki sajtótájékoztatóján jelentette be Pozsonynak az ukrán gabonával kapcsolatos első korlátozó döntését, amely szerint egészségkárosító növényvédőszer-tartalma miatt betiltották az ukrán gabona és liszt feldolgozását és felhasználását az országban. A TASR közszolgálati hírügynökség jelentése szerint a szlovák agrártárca az ukrán gabona behozatalával kapcsolatban arra mutatott rá, hogy az veszélyezteti, sőt ellehetetlenítheti a szlovákiai termelők helyzetét. 

Szlovákia a harmadik térségbeli ország, amely bevezette az ukrán gabona importjának ideiglenes tilalmát. Varsó azt is megtiltotta, hogy lengyel területen keresztül szállítsák a Ukrajnábó érkező gabonát. Bulgária hasonló lépést fontolgat. Javor Gecsev mezőgazdasági miniszter egyebek mellett arra hivatkozott, hogy meg kell védeni az ország érdekeit, tekintettel a lengyel és a magyar intézkedéseire. A tárcavezető szerint, ha Szófia nem tesz hasonló lépéseket, akkor még több ukrán gabona kerülhet Bulgáriába. 

Nemkívánatossá vált az ukrán gabona | Fotó: Pixabay

Mint arról már beszámoltunk, március végén néhány uniós tagállam vezetője arra kérte Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság vezetőjét, hogy avatkozzon be az Ukrajnából beáramló gabona okozta válságba. A levélben Lengyelország, Magyarország, Románia, Bulgária és Szlovákia miniszterelnökei rámutattak a gabona, olajos magvak, tojás, baromfi, cukor, almalé, bogyós gyümölcsök, alma, liszt, méz és tésztafélék behozatalának példátlan mértékű növekedésére. A gazdák mindegyik érintett országban tiltakoztak amiért az Ukrajnából más országokba történő későbbi exportra behozott gabonát a fentebb említett államokban lerakják és értékesítik. Szerintük az ukrán gabona minősége nem megfelelő, a helyi termékek árai drasztikusan csökkentek, és a raktárakban nincs elég hely az új termés számára.

Pénteken a román, a magyar, a bolgár, a cseh, a lengyel és a szlovák agrárminiszter videokonferencián egyeztetett, s abban állapodtak meg, hogy egységesen lépnek fel az ügyben. A bukaresti szaktárca közleménye alapján az egységes fellépés érdekében politikai szinten is elfogadnak egy közös állásfoglalást, amelyet április 25-én előterjesztenek az uniós mezőgazdasági miniszterek tanácsülésén, de az Európai Bizottság illetékeseinek is továbbítják majd azt.

Románia – lassan egyedüliként a térségben – továbbra sem döntött az importtilalom mellett. A két nagy koalíciós párt egymásnak passzolja a felelősséget. A Szociáldemokrata Párt (PSD) a román piacra szánt ukrán gabonaexport ideiglenes felfüggesztéséről sürget tárgyalásokat Bogdan Aurescu külügyminisztertől. A PSD lépése azért furcsa, mert egy ilyan jellegű román–ukrán államközi megállapodást a két ország mezőgazdasági tárcavezetői is tető alá hozhatnak, az agrártárcát pedig a szociáldemokrata Petre Daea irányítja, akinek egyébként a lemondását követelték a gazdatüntetéseken. Magyar Lóránd, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának RMDSZ-es alelnöke nemrég a Maszolnak azt mondta, maximálisan egyetért a PSD javaslatával a tárgyalásokat illetően. „Az ukrajnai gabonaimport felfüggesztését tartanám az egyedüli megoldásnak a jelenlegi helyzetben” – fogalmazott a képviselő. 

Ursula von der Leyen bírál, de nem segít

A kormány vélhetően azért igyekszik elkerülni, vagy halogatni a döntést, mert ez egy újabb konfliktusos ügyet jelentene a két ország kapcsolatában. Korábban a mintegy négyszázezerre becsült ukrajnai románság helyzete miatt alakult ki feszültség román–ukrán vonatkozásban. A 2017-ben jóváhagyott új ukrán oktatási törvény értelmében az iskolákban a 2022/23-as államnyelven kell oktatni. Klaus Johan­nis államfő és a külügyi tárca is bírálta az időközben elfogadott új ukrán kisebbségi törvényt. Kevéssel az orosz–ukrán háború kitörésének egyéves évfordulója előtt ismét kiéleződött a román–ukrán viszony, miután a kijevi infrastrukturális minisztérium közölte: a független Ukrajna történetében először 3,9 méterről 6,5 méterre nőtt a Bisztroje-csatorna hajózási mélysége, így hatékonyabbá válik a hajózás a Fekete-tenger és a Duna között. A medermélyítés eredményeként a tengeri hajók is használhatják a csatornát. Bukarest szerint az ukrán kotrás veszélybe sodorhatja a nyolcvan százalékban Románia területét képező Duna-delta élővilágát és biodiverzitását, ráadásul Kijev lépése számos nemzetközi környezetvédelmi szerződést sért. 

A román kormány vélhetően Brüsszeltől is tart, az Európai Bizottság ugyanis elfogadhatatlannak nevezte a importtilalomra vonatkozó döntéseket. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?