banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Újabb javaslatot dolgozott ki a fejlesztési minisztérium az építkezési áremelkedések megoldására

Fotó: Agerpres„Az építkezési alapanyagok, az üzemanyag, az energiaárak drágultak, növekedtek az építőipari bérek. Ezek következtében drágábban építünk, és fennáll annak a veszélye, hogy a közberuházás, az épülő iskola, kórház, út nem lesz befejezve. A beruházások megmentésére dolgozott ki egy újabb javaslatot a fejlesztési minisztérium” – jelentette be keddi bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila.

A fejlesztési miniszter elmondta: az RMDSZ javaslata azt garantálja, hogy az elkezdett épületet befejezik, nem marad papíron a beruházás, és a már befektetett közpénz nem hiába lett elköltve.  

Mint ismeretes, a fejlesztési szaktárca tavaly augusztusban oldotta meg az építkezési alapanyagok áremelkedése által okozott gondot, amelynek köszönhetően a minisztérium által finanszírozott beruházások közül 1 675 befektetést sikerült megmenteni, közel 600 millió lej értékben. 

Kedden újabb javaslatot dolgozott ki a fejlesztési minisztérium, amely a közbeszerzési eljárás alatt álló, kormányzati vagy uniós alapból finanszírozott beruházásokra is érvényes. Cseke Attila elmondta: 5,16 milliárd lej többletbefektetést jelent a mai intézkedés az államnak. „ez az ára annak, hogy az elkezdett beruházásokat befejezzük, és hogy az építkezési cégek ne menjenek csődbe, nagyobb munkanélküliséget eredményezve akkor, amikor Romániának hatalmas összegek állnak a rendelkezésére a helyreállítási alapból például arra, hogy építkezzünk, fejlődjünk. A cégek profitjára nem vonatkozik a javaslat, csak a megemelkedett árakat fedezzük” – mondta el a miniszter.

„A vasbeton ára az elmúlt egy évben duplázódott, a kátrány pedig ennél is jobban megdrágult. Az üzemanyagárak növekedését mindannyian tapasztaljuk, ezek mind nagy mértékben befolyásolják egy építkezés árát. Ezért, miután a mai javaslatunk érvénybe lép, az építők 45 napig kérhetik az önkormányzattól, a megrendelőtől a szerződés kiegészítését, amely alapján a számlákra többletköltséget biztosíthat a minisztérium, a finanszírozó” – mondta el Cseke Attila.

A fejlesztési miniszter hozzátette: a Statisztikai Hivatal adatai mentén számolják ki az árkülönbséget ahhoz a hónaphoz képest, amelyet követően az építő ajánlatot tett a beruházás megvalósítására.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?