Új településrendészeti és építkezési törvénykönyvet dolgoz ki a közigazgatási minisztérium
Az RMDSZ javaslatára elfogadta szerdai ülésén a kormány az új településtervezési, településrendészeti, valamint építkezési törvénykönyv kidolgozásához szükséges irányelveket tartalmazó kormányhatározatot.
Az új törvénykönyv 21 hatályos törvényt, kormányrendeletet, határozatot és miniszteri rendeletet összesít. Egyértelműsíti a rendelkezéseket, a szakterminológiát, és nem utolsó sorban egyszerűsíti a területrendezéssel és építkezéssel kapcsolatos engedélyeztetést. Ennek első lépése a szerdán elfogadott – általános irányelveket tartalmazó – kormányhatározat, amely alapján a minisztérium kidolgozhat egy új, átfogó törvénykönyv-javaslatot – számolt be Cseke Attila fejlesztési és közigazgatási miniszter sajtóirodája.
„Jelenleg egy földszintes családi ház és egy száz lakrészes tömbházlakás megépítéséhez ugyanannyi engedélyre van szükség. A rengeteg, különböző érvényességű engedélynek a beszerzése pedig sokszor oda vezet, hogy az első lejár, míg az utolsót beszerezzük. Az a cél, hogy egyszerűbben, egyetlen hivatalhoz fordulva, minden engedély beszerezhető legyen” – idézte a közlemény a tárcavezetőt.
A minisztérium felmérte az érvényben lévő rendelkezések hatékonyságát. A felmérés kimutatta: két-három azonos célt szolgáló engedély kikérésére kötelezte a hatályos törvénykezés az építőket, és más követelményeknek feleltette meg a kis- illetve a nagybefektetőket. A 21 különböző jogszabály más-más szakterminológiát használt, emiatt értelmezhetővé vált a hatályos rendelkezés.
CSAK SAJÁT
Az engedélyek érvényessége nem volt egységes, megnehezítve ezzel az építkezést. „Mindenki számára átlátható, mindenki számára azonos rendelkezésekre van szükség a településtervezés és az építkezés terén” – hangsúlyozta az RMDSZ közigazgatási szakpolitikusa.
Az új törvénykönyvtervezet – amelyet idén nyáron készül közvitára bocsátani a szaktárca – a hatályos adóügyi törvénykönyv előírásaival, illetve a műemlékvédelmi szabályozással is összhangba hozzák. A miniszter ugyanakkor előrevetítette: a szaktárca az építkezési szakértők és minőségi ellenőrök hiányára is megoldást talál.