Cseke Attila Sepsiszentgyörgyön – felszámolná a központosítást a kormány „reformminisztere”

A közigazgatás decentralizációját helyezte kilátásba és több fontos háromszéki beruházás megvalósítását ígérte pénteki, sepsiszentgyörgyi látogatásán Cseke Attila. A fejlesztési és közigazgatási miniszter a háromszéki polgármesterekkel és parlamenti képviselőkkel egyeztetett, majd sajtótájékoztatón elmondta: az általa vezetett minisztérium átvesz egyes a megyei és városi önkormányzatok által elkezdett beruházásokat, és a szaktárca finanszírozza a munkálatokat.

Cseke Attila közlése szerint a fejlesztési minisztérium Sepsiszentgyörgyön új tüdőkórházat, illetve új uszodát és atlétikai pályát épít, illetve felújítja a stadion lelátóit. Kézdivásárhelyen átveszik és befejezik az önkormányzat által elkezdett uszoda építését. Kovásznán a szaktárca többfunkciós, modern wellness központ építését vállalja át a helyi önkormányzattól, Baróton 180 férőhelyes sportcsarnokot építenek, míg Bodzafordulón tanuszoda építését vállalta a fejlesztési tárca.

Több száz bölcsődét építenek országszerte

Cseke Attila felidézte: a minisztérium átvételének első hetén bejelentette, hogy országos bölcsődeépítési programot indítanak. Erre azért van szükség, mert a gyermeklétszámhoz viszonyítva a bölcsődei helyeket tekintve Románia az utolsó az Európai Unióban, alig 4 százalékos lefödöttséggel.

A miniszter elmondta: kiadta a feladatot az Országos Beruházási Társaságnak (CNI), amely elkészített három típustervet, négy-, hat-, illetve tízcsoportos bölcsődék épülnének. „Nagyot szeretnénk lépni, több száz bölcsőde építését tervezzük országos szinten, ezt a programot már idén elindítjuk” – jelentette ki Cseke Attila. Hozzátette: módosítják a bölcsődék építéséről és működtetéséről szóló normatívákat is, hiszen a jelenlegi 1997 óta van érvényben, azóta sok minden megváltozott, ezért fel kell zárkózni és a modern világnak megfelelő bölcsődéket építeni.A szerző felvétele

A miniszter szerint a jelenlegi állapot oka, hogy a bölcsődék nem részei a tanügyi rendszernek, megépítésük és működtetésük kizárólag az önkormányzatokat terheli, ám mivel a helyhatóságoknak nincs elég pénzük, nem is működik elég bölcsőde az országban. Emlékeztetett, hogy az RMDSZ kezdeményezésére elfogadtak egy törvényt, amelynek értelmében az államnak kell fedeznie a bölcsődék működtetését, ám tavaly a parlament egy évvel elhalasztotta a jogszabály hatályba lépését. Cseke Attila azt szeretné, hogy a bölcsőde építése mellett az állam vállalja fel az intézmény működtetési költségeit is, akárcsak az óvodák és iskolák esetében.    

Elkezdődött a decentralizáció

Cseke Attila Sepsiszentgyörgyön elmondta: a decentralizálás híve, mert hisz a helyi közösségek erejében és abban, hogy a központi szintnél bölcsebben tudják, mit kell tenni. Elmondta, hogy az általa vezetett fejlesztési és közigazgatási minisztérium koordinálja a decentralizálást, segíti a más minisztériumokat ebben a folyamatban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Közlése szerint első lépésként az ugyancsak RMDSZ-es miniszter, Novák Eduárd által vezetett ifjúsági és sportminisztériumban indították el a decentralizálást. Egyrészt a jelenleg minisztériumi irányítás alatt lévő megyei ifjúsági és sporthatóságokat szeretnék átadni a megyei önkormányzatoknak, illetve az iskolai táborokat és egyes sportklubokat helyezik át a tárca fennhatósága alól a helyi önkormányzatokhoz. Az erről szóló törvénytervezetet még idén tavasszal a parlament elé terjesztik, mondta Cseke Attila.

Elindult a regionális építkezési felügyelőségek felszámolása

Cseke Attila rámutatott, nem csak szándéknyilatkozat volt, amikor múlt héten bejelentette, hogy fel szeretné számolni a regionális építkezési felügyelőségeket, hiszen pénteken közvitára is bocsátották az erről szóló tervezetet.

Magyarázata szerint az építkezési felügyelőség az egyedüli olyan intézmény az országban, amelynek van központi, regionális és megyei szintje is, a többi intézménynek vagy csak központi és megyei vagy regionális és megyei szintje van. Cseke Attila szerint az építkezési felügyelőség regionális szintjének megszüntetése a hatékonyság szempontjából fontos, hiszen egyrészt ez a szint országos szinten mindössze 14 felügyelőből áll, akik viszont szinte semmit nem csinálnak, hiszen a munkát a megyei építkezési felügyelőségek végzik, és a központi szintről koordinálják őket.

Antal Árpád: Cseke Attila a kormány reformminisztere

A háromszéki önkormányzat elnöke, Tamás Sándor felidézte, hogy Cseke Attila korábban egészségügyi miniszterként is elkötelezett volt a decentralizáció irányában, az ő nevéhez fűződik a kórházak decentralizálása aminek köszönhetően elindult az egészségügyi intézmények fejlődése, illetve ő kezdte el a Kovászna városi szívkórház fejlesztését is.  

Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester hozzátette: Cseke Attilára fejlesztési és közigazgatási miniszterként az egész országban, Konstancától Temesvárig úgy tekintenek, mint aki hatalmas pénzeszsákon ül. „Nyilván fontos a pénz is, hiszen sok beruházást szeretnénk megvalósítani a minisztérium támogatásával, ám fontosabb, hogy úgy tekintünk Cseke Attilára, mint arra a miniszterre, aki képes reformintézkedéseket meghozni” – mondta Antal Árpád.

Hozzátette: Cseke Attila ezt bebizonyította korábban egészségügyi miniszterként is, és most fejlesztési és közigazgatási miniszterként rövid idő alatt ő volt az egyetlen, aki konkrét reformintézkedéseket hozott. „Meggyőződésem, hogy Cseke Attila a következő hónapokban és években a decentralizáció arca lesz Romániában” – jegyezte meg Antal Árpád.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?