Újabb erdélyi magyar napilap szűnik meg
A Bihari Napló és elődje, a Fáklya, több mint hét évtizeden át jelent meg folyamatosan napilapként.
Jövő év januárjától hetilappá alakul át a Bihari Napló. A meglepő hírt a Nagyváradon megjelenő napilap november 15-i lapszámában Kristály Lehel főszerkesztő közölte az olvasókkal. A főszerkesztő az „újságolvasási szokások, az olvasói igények gyökeres megváltozásával” indokolja az újság radikális átalakítását.
„Egyre kevesebb embernek okoz örömet a nyomdafesték szagát árasztó friss újságoldalak felnyitása és böngészése” – olvasható az írásban. „A nyomtatott kiadás napi megjelentetése mára fenntarthatatlanná vált” – indokolja a döntést a főszerkesztő.
A Bihari Napló példányszámának alakulásáról a kiadó Inform Media Press Kft. nem közöl adatokat, ugyanakkor szakmai berkekben már jóideje ismert, hogy a lap leszálló ágon van az olvasottság szempontjából, valamint a tartalom-előállításban is kihívásokkal néztek szembe az utóbbi időben.
A Bihari Napló 1990 januárjának elején indult, a Fáklya utódjaként. A Fáklya első száma 1946 augusztusában jelent meg hetilapként, napilappá 1947 májusában vált. A Bihari Napló kiadója kezdetben a munkatársak birtokolta részvénytársaság volt, majd Kiss Sándor nagyváradi üzletember tulajdonába került. Kiss Sándor utóbb az Inform Media osztrák médiatrösztnek adta el a lapot, amelytől a 2010-es évek második felében egy magyarországi kormányközeli cég vásárolta meg.
Januártól a Bihari Napló hetente egy alkalommal, 32 oldalon jelenik meg. Hetilappá alakulásával mintegy másfél évszázados hagyomány szakad meg, a bihari megyeszékhely első igazi napilapja Nagyvárad címmel, ugyanis 1870 júliusában jelent meg.
A századfordulón volt olyan időszak, amikor párhuzamosan öt napilapot adtak ki Nagyváradon, de a 2000-es években is egy ideig két magyar nyelvű napilapja volt a városnak, a Bihari Napló és a Reggeli Újság.
CSAK SAJÁT