Ügyes trükk inflációs időkben: a termelők tartják az árat, de csökkentik a mennyiséget
Az ügyes üzletemberek tudják, hogyan keltsék azt az illúziót a vásárlókban, hogy nem fizetnek többet a vásárolt áruért.
„2020 végén 160 darab Huggies Elite Soft pelenka 140 lejbe került, most 153 lejbe, de csak 144 darab van a csomagban” – nyilatkozta a Ziarul Financiar (ZF) gazdasági napilapnak egy anyuka, aki az elmúlt, közel két évben folyamatosan egy bizonyos gyártó ugyanazon termékét vásárolta.
Ez a technika nem újkeletű, régóta ismert a marketing és az árképzés területén, az utóbbi időben azonban a gyártók egyre gyakrabban élnek vele. Ennek az oka a 15 százalék körüli infláció, amit egyes cégek úgy próbálnak palástolni, hogy kevesebb terméket kínálnak ugyanolyan vagy csak kissé megemelt áron, mint korábban.
„Vannak termékkategóriák, ahol az előre csomagolt mennyiségek lényegesen lecsökkentek. Ha korábban 500 grammos adagokról beszéltünk, akkor most már csak 300 grammosokról. Most, hogy minden drágább, a kliensek változtatnak a fogyasztási szokásaikon, figyelnek arra, hogy mennyit vásárolnak, nem pazarolnak” – nyilatkozta a ZF-nek ifj.Radu Timiș, az egyik legnagyobb hazai élelmiszeripari vállalat, a Cris-Tim vezérigazgatója.
Az áruházláncok szerint nincs szó általános gyakorlatról. „Nem sok ilyen jellegű példát látunk. Általánosságban a piac megtartotta a bevált kiszereléseket. Észrevettük azonban, hogy a vásárlók inkább a kínálatban szereplő kisebb kiszerelést választják, illetve a kedvezőbb árú hasonló termékeket” – nyilatkozták a ZF megkeresésére a Penny képviselői.
CSAK SAJÁT
A gyártók ugyanakkor elismerik, hogy élnek ezzel a trükkel. „Kisebb mennyiségeket csomagolunk egybe, mert alkalmazkodnunk kell az ügyfelek igényeihez. Nincs választásunk, alkalmazkodnunk kell a jelenlegi helyzethez” – mondja Vasile Lucuț, a Szatmár megyei élelmiszeripari cég és áruházlánc, az Unicarm tulajdonosa.
„Az ember nem engedheti meg magának, hogy többet fizessen a megszokott mennyiségért. Az egyesület tagjai közül a Cris-Tim árulja kisebb kiszerelésben a termékeit, valamint a The Family Butchers és az Agricola” – nyilatkozta Dana Tănase, a Román Hússzövetség ügyvezető igazgatója.
„Az ártanácsadók elmagyarázzák a kiskereskedőknek, hogyan győzzék meg a fogyasztókat, hogy többet fizessenek kevesebbért” – William Poudstone, a világsikert aratott Priceless (Megfizethetetlen) című könyv szerzője. Ugyanezt csinálják a hazai gyártók és kereskedők is.