Túladóztatással fékeznék meg az ócskavas exportját

Az ócskavas nem hulladék, hanem a kohászat értékes alapanyaga, hívják fel a figyelmet a szakemberek.

Sújtsák extraadóval az ócskavas-exportot, javasolja a Román Kohászati Társaság. Véleményük szerint az ebből befolyt pénzből az Európai Unió kohászat vállalatait kellene támogatni, melyek üzleti hátrányban vannak a török és a kínai cégekkel szemben, ezek ugyanis nem viselik a környezetvédelmi intézkedések anyagi terheit.Fotó: Pixabay

„Az exportált ócskavasra az exportáló és az importáló ország energiaárainak különbözetével egyenértékű extraadót kellene kivetni. Ha Törökország importál, akkor fizessen a török és a román energiaárak különbségének megfelelő összeget” – idézi a Ziarul Financiar Petru Iancot, a kohászati érdekképviselet elnökét.

A szervezet álláspontja szerint az ócskavas exportját már csak azért is korlátozni kellene, mivel fontos nyersanyagot jelent. Egyes államok ezt már korábban felismerték, így például Oroszország és Kína betiltotta a kivitelét.

„Európa tartalékai szinte a nullával egyenlők. Az ócskavas jelentősége nagyot fog nőni Romániában és az Európai Unióban, mivel emelkedni fog a fogyasztás, mivel a hagyományos, kokszot és vasércet használó kohók helyét új, hidrogénalapú technológiák veszik majd át, melyek ócskavasat is használnak” – mondja Petru Ianc.

Az országban jelenleg három kohászati kombinát használ alapanyagként ócskavasat is: a vajdahunyadi, a resicabányai és a călărași-i. A szakemberek a kereslet jelentős növekedésére számítanak az elkövetkező időszakban, mivel a galaci Liberty 1 milliárd eurós beruházással szeretne átállni a zöld acél termelésére, aminek az alapanyaga nem a vasérc, hanem az ócskavas. „Hiány lesz ócskavasból” – jósolja a Román Kohászati Társaság elnöke.

2021-ben Románia 4 millió tonna hulladékot exportált, aminek a java ócskavas volt. Ennek jelentős része a legnagyobb transznisztriai vállalatnál a râbnițai kohászati kombinátnál kötött ki.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a rendszerváltás utáni első három évtizedben Románia 37,5 millió tonna ócskavasat adott el külföldre 7,8 milliárd euró értékben. Ennek a mennyiségnek a 67,5 százaléka Törökországba került.

Kapcsolódók

Kimaradt?