Törvénytervezet: csökken a különnyugdíjak értéke, szigorodnak a jogosultsági feltételek

A tervezet értelmében a különnyugdíjak nem lehetnek nagyobbak a kedvezményezettek korábbi nettó bérénél.

Elkészítette a Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztérium a különnyugdíjakat szabályozó új törvény tervezetét. A dokumentum a bírák, az ügyészek, rendőrök, a katonák, a diplomaták, a parlamenti tisztviselők, az Állami Számvevőszék alkalmazottai és a bírósági kisegítő személyzet esetében tartalmaz módosításokat a jelenleg érvényes szabályozáshoz képest, írja a digi24.ro.Fotó: Kiss Gábor

Az egyik legfontosabb módosítás, hogy a különnyugdíjak nem haladhatják meg a haszonélvező korábbi bérét. A bírák és ügyészek esetében a nyugdíj a szolgálati idő utolsó 10 évében 12 egymást követő hónap bruttó jövedelemátlagának 80 százaléka, de semmiképp nem haladhatja meg a szóban forgó időszakban felvett bér havi nettó értékét.

Jelenleg ez nem így van, a bíráknak és az ügyészeknek sok esetben több a nyugdíjuk, mint amennyit valaha is kerestek. A Szabad Európa Rádió román nyelvű honlapja idézi az Alkotmánybíróság egy dokumentumát, mely szerint a bírák és ügyészek különnyugdíjának átlagértéke 19 221 lej. Ez több mint tízszerese a befizetéseken alapuló nyugdíjak 1846 lejes átlagának.

Jelenleg a tíz legnagyobb különnyugdíj mindegyikét egykori bíráknak és ügyészeknek folyósítják, az összegük 41 821 lej és 78 634 lej között változik.   

A többi kategória esetében, a katonák és a rendőrök kivételével, a speciális nyugdíj a korábbi jövedelemnek - amibe az alapbér mellett beleszámítják az állandó jellegű más juttatásokat is - legfeljebb a 65 százalékát teheti ki.  

A mostani törvénytervezet módosítja a különnyugdíjra jogosultak nyugdíjba vonulásának feltételeit is. A bírák és ügyészek, életkoruktól függetlenül, 25 év, ezen tisztségekben eltöltött szolgálati időt követően mehetnek nyugdíjba. Amennyiben 25 évnél kevesebb szolgálati idővel akarnak nyugdíjba vonulni, ami azonban nem lehet kevesebb 20 évnél, minden egyes hiányzó évért 1 százalékot veszítenek a nyugdíjalapból. 20 év szolgálati idő esetén a levonás 5 százalék.

Mostanáig a bírák és az ügyészek akkor is megkapták a különnyugdíjat, ha a kinevezésüket megelőzően, mondjuk 20 éven át ügyvédként vagy jogtanácsosként dolgoztak. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy akár már 50 évesen nyugdíjba vonulhattak, ami már csak azért is vitatható gyakorlat, mivel Romániában bírákból és ügyészekből is hiány van.

Az Európai Uniónak 10 olyan tagállama van, mely különnyugdíjat folyósít ezen két szakmai kategória számára, azonban annak a haszonélvezői kizárólag Lettországban tehetnek pontot 50 évesen szakmai pályafutásuk végére. A többi kilenc tagállamban a nyugdíjkorhatár változó, de mindenhol 60 év fölött van.

Annak, hogy Románia megkapja az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében neki járó eurómilliárdokat, az egyik feltétele a különnyugdíjak reformja. A kormánykoalíció február végéig szeretné, ha a parlament elfogadná a törvénytervezetet.A törvényterevezet teljes szövege itt olvasható.

Kapcsolódók

Kimaradt?