Szupermarket-bojkott: újabb demagóg ostobasággal hülyíti Georgescu a népet
2023-ban 2 milliárd lejt meghaladó nyereség után adóztak a multik, akik Georgescu szerint nem fizetnek egy lej társasági adót sem.
Az érvénytelenített első elnökválasztási fordulót megnyerő Călin Georgescu a közösségi médián keresztül felszólította híveit, hogy február 10-én ne vásároljanak a multinacionális kiskereskedelmi vállalatoknál. Az EU- és NATO-ellenes, Putyin-rajongó politikus arra hivatkozva hirdette meg a bojkottot, hogy a multik nem adóznak a nyereségük után, az önkiszolgáló pénztárakat pedig azért vezetik be, hogy kevesebb embert kelljen fizetniük.
Akárcsak úgynevezett hazafias gazdaságpolitikájának más elemei, ez is egy kapitális ostobaság, melynek már az alaptétele is teljesen hamis. A multinacionális kiskereskedők zöme nyereséges, évről-évre jelentős összegeket fizetnek be az államkasszába társasági adó címén.
A korábbi piacvezető, a Lidl, 2022-ben 1,054 milliárd lej profitot ért el, 2023-ban pedig 1,078 milliárdot. A tavalyi év adatai egyelőre nem ismertek. A Kaufland 2022-es nyeresége 884 millió lej, a tavalyelőtti pedig 864 millió lej volt, míg a Penny diszkontáruházakat üzemeltető Rewe 152 millió, illetve 224 millió lej bruttó profit után adózott. Nyereséges volt a Carrefour, az Auchan, a Mega Image, a Metro C&C és a Selgros C&C is. Kivételt csak a gyors ütemben terjeszkedő Profi és a Cora jelentett, utóbbi időközben ki is vonult az országból, hipermarketjeit a Carrefour vette meg.
Georgescu a gazdaságpolitikai valótlanságokat és képtelenségeket ezúttal is vallásos szósszal tálalta fel a választóknak, mondván, azért választotta február 10-ét a bojkott napjaként, mert az orthodox hívők számára az Szent Haralambosz napja, “aki a nélkülözéstől és az éhínségtől óv, bőséget hoz a családok számára”.
A nacionalista politikusnak arról valószínűleg halvány fogalma sincs, hogy az államháztartás számára nem a társasági adó kijátszása jelenti a nagy problémát, hanem az áfacsalás, amiben a multinacionális vállalatok szerepe szinte nulla. Azt el kell ismerni, hogy az önkiszolgáló pénztárak bevezetésének célja valóban a béralap, illetve a kiadások csökkentése, amiben a multik száz százalékik egy húron pendülnek a hazai vállalkozókkal, üzletemberekkel, azokkal is, akiknek esetleg még az alsóneműjük is piros-sárga-kék.