Elfogadják-e Antonescut az erdélyi magyarok?
Konzervatív, progresszista-ellenes kampányra utal Crin Antonescunak a szociáldemokraták kongresszusán elhangzott beszéde, Călin Georgescu indulása kétséges, a magyarok körében visszatetszést kelt az ultranacionalista exjelölt titkosszolgálati háttere, a Trump-adminisztráció részéről pedig konkrét támogatást egyik fél sem fog kapni a kampányban - derül ki az elemzői véleményekből. Közeledik az elnökválasztási kampánystart.
Konzervatív és nacionalista jelzőkkel jellemezte Crin Antonescunak a PSD kongresszusán elhangzott beszédét Andrei Țăranu politológus. „Crin Antonescu orátori tehetséges ismert. Megvan a készsége arra, hogy nagyon jó beszédeket tartson, amelyek egyszerre racionálisak, és képesek megragadni a közönséget. Ennek az előadásnak egy része azoknak szólt, akik a teremben voltak, vagyis a PSD-seknek, akiknek sok frusztrációjuk van. Elvesztették az elnökválasztásokat, a párt történetének leggyengébb választási eredményét érte el 22 százalékkal, bár a legnagyobb formáció maradt így is” - mondta az elemző.
Țăranu az RFI-nek adott interjúban kiemelte: valósnak tartja az INSCOP két héttel ezelőtt közölt közvélemény-kutatását, amely szerint a romániaiak közel 70 százaléka leginkább egy nacionalista, populista pártra szavazna. „Ezt szeretnék, sajnos. A politikusok mindig azt fogják szállítani, amit a felmérések az emberek akarnak. Itt van tehát ez a konzervatív, nacionalista beszéd. Egyébként nem annyira populista és logikátlan, mint Călin Georgescué” - fogalmazott a politológus.
Szerinte Antonescu beszédének sok eleme inkább centrista volt: nem akarunk sem LGBTQ, de heteroszexuális felvonulásokat sem. „A szexualitásnak egyszerűen a hálószobában kell maradnia” - említette példaként a politikai elemző. Hozzátette ugyanakkor, hogy Antonescu és Marcel Ciolacu kiemelték az progresszista-ellenes dimenziót. Ami Georgescu indulását illeti, Andrei Țăranu úgy véli, a román intézményi logika alapján az alkotmánybíróságnak nincs egyetlen indoka sem, amely az indulás megengedése mellett szólna. „Călin Georgescu olyan kijelentéseket tett, amelyek erőteljesen ellentmondanak Románia alkotmányának” - hangsúlyozta a politológus. Hozzátette: a „rendszer" egy része támogatja Georgescut, ha másként nem, a tétlenség révén. „Ezt ki kell hangsúlyozni, el kell mondani: Călin Georgescu nem egy rendszeren kívül álló ember”.
Kapcsolódó
De el tudja-e fogadtatni magát az erdélyi magyar szavazók körében Antonescu? Barabás T. János, a budapesti Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértője a Maszol megkeresésére arra emlékeztetett, hogy a magyarok az országos átlag alatt szoktak részt venni az államfőválasztásokon, így nem képeznek jelentős tényezőt a küzdelemben. Szerinte az erdélyi magyarokat megosztja Antonescu és Georgescu, de inkább az előző javára mozdulhat el a mérleg nyelve.
„Georgescuról kiderült, támogatói között titkosszolgálatokból kikerült üzleti hálózatok is vannak, utóbbiak pedig nem túl népszerűek a magyarok körében. Georgescu nacionalista szellemű választási kampányt folytat, ezért sem fog Antonescu magyarbarát gesztusokat tenni, hiszen ezáltal kétségessé válna a román szavazók nagy részének támogatása. Jelenleg nincs olyan román politikai erő, amely elfogadná a magyar önrendelkezést, inkább csak arról lehet szó, hogy a közigazgatási reform keretében kialakítandó Dél-Erdély tartományban megmaradjanak az eddigi kulturális, nyelvi jogok. A kevésbé ismert Antonescu elfogadása Georgescu megítélésének is függvénye” - fogalmazott a kolozsvári származású elemző.
Vita Georgescu indulásáról
Kérdésünkre, miszerint engedik-e Georgescut indulni az elnökválasztáson, Barabás T. János azt mondta, erről vita zajlik a kormányzati körökben. „Egyes PNL-politikusok úgy látják, miután az alkotmánybíróság Georgescu ellen döntött tavaly, érvénytelenítve az elnökválasztást, most is ellene kellene döntsön. A PSD-ben ugyanakkor sokan nem elleneznék az indulását” - mondta a szakértő. Szerinte az alkotmánybíróság figyel majd a felmérésekre is. „A kormányzat igyekszik majd sikereket felmutatni, és megdolgozni Georgescu környezetét” - tette hozzá Barabás T. János.
Azt is megkérdeztük az elemzőtől, számít-e arra, hogy amerikai politikai támogatásban részesül valamelyik elnökjelölt a választási kampányban? „Konkrét támogatást egyik fél sem fog kapni, inkább csak elvi üzenetek érkeznek majd a NATO fontosságáról. Trump elnök környezetében vannak olyan konzervatív, szuverenista politikusok, akik felkarolnák Georgescut, de Rubio külügyminiszter a mérsékeltek közé tartozik, akinek inkább a hosszútávon megbízható szövetséges a fontos, és nem egy kiszámíthatatlan populista” - véli a szakértő.
Barabás T. János szerint a mostani amerikai adminisztráció munkamódszere a magas rangú vezetőkkel való közvetlen kapcsolattartás. „Ha a romániai Kogalniceanu NATO-bázissal valami tennivaló van román részről, akkor közvetlenül a román államfőt hívja fel amerikai partnere. Olyan román elnök kell, aki megfelel az ilyen igényeknek” - mondta az elemző.
CSAK SAJÁT