Százmilliárd eurónál több uniós pénzt hívhatunk le az évtized végéig
Ahhoz, hogy ez sikerüljön, az elkövetkező időszakban nagyot kell javulnia a lehívási hatékonyságnak.
Meghaladja a 100 milliárd eurót az összeg, melyet Románia 2030-ig lehívhat uniós forrásokból, írja a Ziarul Financiar. A legnagyobb tételt, 44 milliárd eurót, a kohéziós alapok jelentik. Az országos helyreállítási terv (PNRR) keretösszege 26 milliárd euró, a mezőgazdaság számára 21 milliárd euró van elkülönítve, míg a Korszerűsítési Alapban 13 milliárd euró Románia része.
A teljes összeg felhasználásához sokkal nagyobb hatékonyságra lenne szükség, mint a korábbi években. „A célunk az, hogy egy centet se veszítsünk el, ami nagyon örvendetes lenne, s intézkedéseket hoztunk ennek érdekében. 2023-ban 7,5 milliárd eurót kell lehívnunk úgy, hogy az elmúlt évek átlaga 5 milliárd euró volt” – jelentette ki egy konferencián Marcel Boloș, az uniós projektekért felelős miniszter.
Nem minden szakember osztja a tárcavezető optimizmusát azt illetően, hogy Románia képes lesz felhasználni a teljes rendelkezésére álló összeget. „Ez az első alkalom, amikor a rendelkezésre álló uniós források meghaladják a lehívási kapacitást, s nem az állam kis hatékonyságáról vagy a cégek felkészületlenségéről van szó. Egyszerűen súlyos hiány mutatkozik majd olyan cégekből, melyek képesek végigvinni projekteket. Az infrastruktúra, az energetika, az vízgazdálkodás és a környezetvédelem terén a valamit is számító cégek 80 százalékának már megvannak a szerződéseik az elkövetkező két évre” – nyilatkozta Valeriu Iftimie, az Országos Kereskedelmi és Iparkamara energetikai és környezetvédelmi bizottságának az elnöke.