Szállodák zárnak be a méregdrága energia miatt
A Félix-fürdőben öt hotel fogja szünetelteti a működését, mert a nyitva tartás jelenleg nem kifizetődő.
Több szálloda is bezár az ország egyik leglátogatottabb fürdőhelyén. A Félix-fürdőben az Internațional és a Nufărul szállodák november 1-től nem fogadnak vendégeket, november 21-én a Poienița és a Mureșul is csatlakozik hozzájuk, december 5-én pedig az elegáns Lotus is bezár. A létesítményeket üzemeltető SCT Felix Rt. úgy tervezi, hogy december 21-én nyitja újra őket.
„Kénytelenek vagyunk meghozni ezt az intézkedést, máskülönben az energiával kapcsolatos kiadások elvinnék a teljes nyereséget. (…) Senki nem gondol arra, hogy nem zárhatom el a fűtést azokban a terekben, ahol áthaladnak a vendégek fürdésből jövet, vagy, hogy nem kapcsolhatom le a világítást a fél szállodában azért, hogy kevesebbet fizessek” – nyilatkozta a Bihoreanul hetilapnak Florian Serac, a vállalat igazgatója.
Elmondása szerint korábban havi 1 millió lej körül volt a cég villanyszámlája, azt azonban elképzelni sem tudja, hogy szeptembertől mennyi lesz. „Hiába emeltem 15-20 százalékkal az árakat, ha az áram ára a korábbi 0,35 lej/kWh-ról 4,7 lej/kWh-ra emelkedik, ahogy hírlik” – mondja Serac.
A President Hotel tulajdonosa, Dumitru Fechete azt mondja, hogy korábban 120-150 ezer lejes villanyszámlákat fizettek, most azonban már havi 400 ezer lejt.
Az Erdélyi Szigethegységben szintén bezárnak egyes szálláshelyek. „Hétvégén egy raklapnyi peletet tüzelünk el. Két évvel ezelőtt 1800 lejbe került, most pedig 3 ezerbe, s nem tudni, hol áll meg a drágulás. A korrekt ár, mely fedezi a személyzeti kiadásokat, a fűtés és az élelmiszerek költségeit, 500 lej volna egy éjszakára. A kliens azonban, sokallja ezt. Így inkább bezárok, mintsem otthontról hozzam be a pénzt” – magyarázta a helyzetet egy aranyosláposi panzió tulajdonosa, hozzátéve, hogy tavaly 300 lej volt egy szoba ára félpanziós ellátással.
Nem optimista Daragus Attila, háromszéki idegenforgalmi vállalkozó, az ANTREC faluturisztikai szervezet országos alelnöke sem. „Nem lesz könnyű átvészelni a telet. Végeztem egy számítást: ahhoz, hogy nullára jöjjek ki, az 50 szobám közül 10 állandóan tele kellene legyen. A bezárás nem megoldás, mert adót akkor is fizetned kell, csak üríti a zsebedet. Ha a személyzetet nem fizetem, akkor elmegy, s lehet, hogy a szilvesztert nem lesz kivel megcsinálnom” – nyilatkozta a Maszolnak Daragus Attila. Véleménye szerint a panziósok egy része be fogja dobni a törölközőt, eladja a vállalkozását.
„Nagyon sok szálláshely be fog zárni ideiglenesen. Az energia a működési költségek jelentős részét teszi ki jelenleg. Megpróbálunk tárgyalni a hatóságokkal, támogatási formákat találni” – mondja Călin Ile, a szállodaipari munkáltatók érdekvédelmi szövetségének az elnöke. Az ágazati vállalkozók azt szeretnék elérni, hogy szabályozott áron kapják az energiát.