Romániai érdekeltségekkel rendelkező kínai cégek ellen indított vizsgálatot az Európai Bizottság
Margrethe Vestager kedden, az amerikai Princeton Egyetemen tartott beszédében bejelentette, hogy az Európai Bizottság vizsgálatot indított az EU öt tagállama, köztük Románia számára szélturbinákat gyártó kínai vállalatoknak nyújtott állami szubvenciók ügyében.
A versenyjogért felelős biztos nem nevezte meg az érintett kínai vállalatokat.
Margrethe Vestager bejelentésére reagálva a Kínai Európai Kereskedelmi Kamara (EUCCC) “mélységes elégedetlenségét” fejezte ki amiatt, hogy az EU új szabályokat vezet be a külföldi vállalatoknak nyújtott állami támogatások ellen. “Ez az intézkedés (...) diszkriminálja a kínai vállalatokat és támogatja a protekcionizmust” – idézi a közleményüket az Agerpres.
Az Európai Bizottság már korábban bejelentette, hogy vám bevezetését fontolgatja a Kínából importált elektromos autókra, és azt állítja, hogy a kínai autógyárak állami támogatásban részesültek.
Az Európai Bizottság egy héttel ezelőtt közölte, hogy szubvencióellenes vizsgálatot indított kínai tulajdonú napenergia-ipari vállalatok ellen. A két különálló konzorcium ellen indított vizsgálatot a külföldi támogatásokról szóló szabályozás alapján rendelték el. Ez a jogszabály tavaly júliusban lépett hatályba, hogy megakadályozza a harmadik országokból származó olyan támogatásokat, amelyek gyanú szerint tisztességtelen versenyt teremtenek az unión belül.
Az első vizsgált konzorcium a román Enevo csoport és a kínai Longi óriásvállalat egyik - németországi székhelyű - cége, a második a kínai állam tulajdonában lévő Shanghai Electric két leányvállalata. Az Európai Bizottság e két konzorcium ajánlatát vizsgálja ki egy 110 megawatt (MW) beépített kapacitású romániai fotovoltaikus park megtervezésére, megépítésére és üzemeltetésére. Ezt a projektet részben az EU Modernizációs Alapja finanszírozza.