Romániában a legvékonyabb az EU-ban a szociális védőháló
Szociális kiadásokra GDP-arányosan ötödét sem költjük az uniós átlagnak.
Minden alapot nélkülöz az a közbeszédben rendszeresen felbukkanó vélekedés, hogy Románia szórja a pénzt a szociális juttatásokra. A valóság az, hogy Románia az Európai Unió legkevésbé gondoskodó tagállamainak egyike, mely minimális összeget költ szociális juttatásokra.
Az Eurostat adatai szerint idehaza a GDP 0,2 százalékát fordítjuk arra, hogy megóvjuk az embereket a szegénységtől. Ezzel utolsó helyen állunk az EU-ban, holtversenyben Szlovákiával és Észtországgal, írja a Ziarul Financiar.
Nálunk még Bulgária is többet oszt szét szociális támogatások formájában, a GDP 0,3 százalékát, Magyarország pedig, mely szintén nem a szociális védőhálójáról híres, 0,5 százalékot. Az EU átlaga 1,1 százalék.
A leginkább gondoskodó tagállamok Dánia, Franciaország és Finnország, ahol a szociális kiadások a GDP 1,80 százalékát teszik ki, kereken kilencszeresét a romániai mutatónak. Hollandia (1,70 százalék), Olaszország (1,50 százalék), Ciprus (1,20) és Belgium (1,10) szintén bőkezűen támogatja a rászorulókat.
Az egykori szocialista államok közül Szlovénia osztja legnagyvonalúbban a szociális támogatásokat, bruttó hazai termékének 0,8 százalékát költi erre a célra.
Romániában a költségvetésban a nyugdíjak a szociális kiadások tételben jelennek meg, pedig a valóságban nem azok, a haszonélvezőik ugyanis évtizedeken át fizetnek be az államkasszába a majdani időskori ellátás fejében.