Nem csak pénz kérdése a szociális ellátás, intézményközi összefogás is kell
A szociális rendszerről, szolgáltatásokról, pályázati lehetőségekről tájékoztatta Makkai Péter, a Munka- és Szociálisügyi Minisztérium államtitkára Varsolcon a szilágysági RMDSZ-es önkormányzati vezetőket, civil szervezetek és egyházak képviselőit.
Az államtitkár kiemelte: ahhoz. hogy a szociális szolgáltatás jól működjön, szükséges a közösség összefogása, és hálózatokban kell gondolkodni. Kell az emberek életében egy értékváltás, hogy a szenvedő ember mindig fontosabb, mint bármi más – hangoztatta. „Attól lesz életminőség-változás, ha lesz vagy van valaki, aki rányitja az ajtót az idősre, a rászorulóra, megkérdezi, hogy érzi magát, milyen nehézsége, gondja van, kap-e támogatást, segítséget. Meg kell találni azokat az embereket, akiket be lehet vonni ezekbe a folyamatokba” – mondta.
Szociális juttatások és szolgáltatások
Nagy változás történt az elmúlt időszakban a szociális törvényben – hívta fel a figyelmet az államtitkár –, ugyanis szociális szolgáltató lehet egyházközség, civil szervezet, vagy önkormányzat. Ezek akkreditáltathatják magukat, pályázhatnak, fenntartási költséget is kérhetnek arra a szolgáltatásra, amit elindítottak, és amit fenn akarnak tartani. Ez az első nagyon fontos változás, a másik, hogy minden szociális szolgáltatásnak a kapuja a polgármesteri hivatal.
A szociális juttatásokhoz mindig hozzá kell csatolni a szolgáltatást. „Hiába van gyerekpénz, ha nem teszünk mellé egy óvodai, bölcsődei programot, gyermekek élelmeztetését. Bármennyire szeretnénk szociális juttatásokkal (voucher) segíteni az idős embereken, ha nem teszünk mellé egy idősgondozót, közösségi szolgálatot, szociális konyhát, egy catering-szolgáltatást. A rendszerek egymásból nőnek ki, egymással össze vannak fonódva, és ezeknek a rendszereknek a létrehozásához összefogásra van szükség. Össze kell fogjon az önkormányzat, az egyházak és a meglevő civil szervezetek” – hangsúlyozta.
A nemrég elindult programok megpályázhatók, és ennek egy része kimondottan a falusi környezetről szól: otthongondozót, szociális konyhát, időseknek nappali foglalkoztatót lehet elindítani, és két évig kell fenntartani. Ezt a projektet az RMDSZ érte el, kormánypénzből, saját költségvetésből. „Hónapokig tartottak a megbeszélések, és 164 millió lejes költségvetést biztosítottunk, hogy jól működjön” – mondta az RMDSZ-es államtitkár.
Az első kiírás tavaly nyáron jelent meg, a második novemberben, a mostani március 8-ig tart. Összesen 30 pályázatot indítottak el egy év alatt. Elhangzott, fontos, hogy szociális munkása legyen a polgármesteri hivatalnak, mert ha minőségi szociális szolgáltatásokat akarnak nyújtani, hozzáértő emberekre van szükség.
Szilágyperecsenben nyolc éve működik idősgondozás
Boncidai Csaba, Szilágyperecsen RMDSZ-es polgármestere elmondta, hogy az idősgondozás mellett idéntől meleg ebédet biztosítanak a gyermekeknek. „Felelősek vagyunk egymásért, gyermekeinkért, az idősekért, és úgy kell az életünket megtervezzük, hogy megtérítsük a fáradtságot, álmatlanságot azoknak, akik időt és energiát fordítottak arra, hogy felneveljenek. Oda kell figyeljünk rájuk” – fogalmazott a polgármester, kiemelve, jó érzés az idősekkel beszélgetni, akik értékelik, hogy nem csak a távol élő család gondoskodik róluk, hanem a közösség is. Biztonságot nyújt számukra, hogy hetente többször meglátogatják őket, igénylik a szolgáltatást nyújtók jelenlétét, a törődést.
A társadalmi odafigyelés, kölcsönhatás, jól kell működjön, és az életkörülmény javítása nem csak az infrastruktúrán kell megnyilvánuljon, hanem az odafigyelésen, gondoskodáson is, hogy mindenki biztonságban érezhesse magát. „Ha már egy kicsi terhet leveszünk a vállukról, az már eredmény” – mondta Boncidai Csaba polgármester.
CSAK SAJÁT