Románia vezeti az EU kivándorlási ranglistáját
Több mint 3 millió román állampolgár él más uniós tagállamokban, további milliók pedig az EU-n kívül.
Az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat legfrissebb adatai szerint továbbra is Románia az Európai Unió legnagyobb diaszpórával rendelkező tagállama.
A hivatalos statisztikai adatok azt mutatják, hogy 3,1 millió román állampolgár él valamely más uniós tagállam területén. Ez annyi, mintha teljesen kiürült volna a főváros, valamint Kolozsvár, Temesvár, Brassó, Nagyvárad, Marosvásárhely, Nagyszeben és Szatmárnémeti.
Ezzel a létszámmal toronymagasan vezetünk, a holtversenyben a második helyen álló Lengyelország és Olaszország esetében ugyanis ez a létszám mindössze 1,5 millió. Egyetlen más olyan tagállam sincs, melynek legalább 1 millió polgára élne külföldön az unión belül. Magyarországról 383 ezren költöztek más uniós tagországban.
Mi állunk az élen akkor is, ha a diaszpórát a lakosság összlétszámához arányítjuk. Románia lakosságának 16,3 százaléka él külföldön az EU-ban, mely részarány a közvetlenül utánunk következő Horvátország, Bulgária és Portugália esetében 15, 11,7, illetve 9,2 százalék.
Magyarország ezen mutató tekintetében is a középmezőnyhöz tartozik, 4 százalékon áll.
Az egykori szocialista államok közül Csehországból vándoroltak ki legkevesebben, a lakosságnak mindössze 1 százaléka. Nagy vonalakban megállapítható, hogy minél magasabb az életszínvonal egy államban, annál kisebb a külföldön élők aránya: Írországban 1,7 százalék, Finnországban 1,5, Dániában 1,2, Svédországban, Franciaországban és Németországban pedig egyaránt 0,9 százalék. A kivételt Luxemburg jelenti, ahol a diaszpóra a lakosság 5,7 százalékát teszi ki. Némiképp kilóg a sorból Ciprus és Málta is, melyek nem tartoznak a leggazdagabb tagállamok közé, a kivándoroltak aránya mégis csupán 1, illetve 0,9 százalék.
A kivándoroltak hiányoznak a hazai munkaerőpiacról, ez az alapvető oka a súlyos munkaerőhiánynak, amit a cégek vendégmunkásokkal próbálnak megoldani. A valóságban a diaszpóra létszáma ennél is nagyobb, mivel sokan élnek az EU-n kívül, legtöbben Nagy-Britanniában (kb. 1 millió fő) és az Egyesült Államokban (kb. 500 ezer fő).
CSAK SAJÁT