Az EU-ban Románia az agyelszívás első számú áldozata

2019-ben a magasan képzett román állampolgárok 22 százaléka dolgozott külföldön.

A magasan képzett romániai állampolgárok 22 százaléka dolgozik külföldön, derül ki az Európai Bizottságnak a munkaerő mozgására vonatkozó éves jelentéséből. Ez messze a legmagasabb arány az Európai Unióban.

A második helyen, messze elmaradva Románia mögött, az EU legszegényebb állama, Bulgária áll, 13százalékkal. A felsőfokú végzettséggel rendelkező portugálok 10 százaléka keresi külföldön a boldogulást, míg a lengyelek esetében ezek aránya 9 százalék. Az Európai Bizottság adatai szerint 2019-ben 456 ezer, felsőfokú végzettséggel bíró román állampolgár dolgozott az EU valamelyik másik tagállamában.

A magasan képzettek körében 2019-ben Nagy-Britannia volt a legnépszerűbb célország. Az Egyesült Királyság kilépését követően a legtöbb külföldi diplomást Németország, Spanyolország, Franciaország, Belgium és Ausztria vonzza. A jelentés szerint a felsőfokú végzettséggel rendelkezők könnyebben tudnak elhelyezkedni, mint a szakképzetlenek és az alacsony végzettségűek, azonban jelentős részük túlképzett, 34 százalékuk olyan munkát végez, ami kevesebb szakértelem is elegendő lenne.

A Brexit előtt 9,8 millió uniós állampolgár dolgozott külföldön. Nagy-Britannia kilépést követően a számuk 7 millióra csökkent.

Az elmúlt években a külföldön munkát EU-s vállalók képzettségi szintje folyamatosan nőtt. 2011-ben a diplomások aránya még csak 32 százalék volt, ami 2019-re 36 százalékra nőtt. A középfokú-, illetve az alapszintű végzettséggel rendelkezők aránya ellenben csökkent, 42 százalékról 41-re, illetve 26 százalékról 22-ra.

A szóban forgó időszakban a tagállamok túlnyomó többségében nőtt a külföldön elhelyezkedő munkavállalók aránya, kivételt csak Németország és Portugália jelent.

(Nyitókép: Agerpres)

Kapcsolódók

Kimaradt?