Robbant tavaly a fertőtlenítőszerek piaca

Kézfertőtlenítő gélre tízszer annyit költött a lakosság tavaly, mint 2019-ben.

Áldás a koronavírus-járvány a fertőtlenítő termékeket gyártó cégeknek, a piac ugyanis robbanásszerűen megnőtt. A RetailZoom piackutató cég adatai szerint tavaly két és félszer annyit költöttünk fertőtlenítőszerekre, mint 2019-ban. A gyártók gyorsan reagáltak a megnövekedett igényekre, új termékek egész sorát dobták piacra, az áruskála 56 százalékkal gazdagodott néhány hónap leforgása alatt.

A legszerényebb, 41 százalékos mennyiségi növekedést a klór érte el, míg szeszből 90 százalékkal vásároltunk többet, mint egy évvel korábban. Sok gyártó igyekezett a kedvező konjunktúrából a lehető legnagyobb hasznot kifacsarni, ezért jelentős mértékben megemelte a termékei árát. Énnek tudható be, hogy a szeszből származó árbevétel a mennyiségi növekedést jóval meghaladó arányban, 170 százalékkal gyarapodott.

Háztartási fertőtlenítő termékekből 90, antibakteriális szappanból 89, ruhafertőtlenítőből 126, antibakteriális nedves törlőkendőből pedig 233 százalékkal nagyobb mennyiség fogyott 2020-ban, mint egy évvel korábban. A legsikeresebb termékkategória azonban a kézfertőtlenítő gél volt, melyből a 2019-es mennyiségnek közel 11-szeresét adták el a kiskereskedők. A termékek száma megháromszorozódott, a gyártók bevétele pedig megtízszereződött. 2019-ben még csak 750 ezer euró volt a kézfertőtlenítő gélek hazai piaca, tavaly azonban már 7,5 millió eurót költött a lakosság ezen termékekre.

„2021 elején lényegesen csillapodott a fertőtlenítési kategóriák rohamos növekedése. Természetes volt, hogy a fogyasztás beálljon egy észszerű szintre, mivel most már tudjuk, hogy mennyi termékre van szükségünk, nem vásárolunk hirtelen felindulásból, nem halmozunk fel fölösleges készletet” – mondta Bogdana Gheorghe, a RetailZoom igazgatója. Véleménye szerint idén még nőhet ez a termékkategória, azonban a tavalyinál jóval kisebb mértékben.

(Nyitókép: Kristó Gothárd Hunor)

Kapcsolódók

Kimaradt?