Nem tűnik többnek populista szólamnál a Ciolacu által meghirdetett „gazdasági hazafiság”

Valószínűleg AUR-szavazókat szeretne átcsábítani a PSD táborába Marcel Ciolacu, amikor hazafiasságon alapuló gazdaságfejlesztésről beszél. Az új kormány gazdasági programjával azonban nem ez a legnagyobb baj, hanem az, hogy tele van megvalósíthatatlan célkitűzésekkel.

„… az egyetlen esély arra, hogy kilábaljunk a jelenlegi válságból az, ha Románia a Gazdasági hazafiság révén fejlődik. Románia áttérhet az importált javak fogyasztásán alapuló gazdaságról a termelésen alapuló gazdaságra. Csak így fogunk elérni gazdasági növekedést, csak így fogunk munkahelyeket teremteni és kiegyensúlyozni a külkereskedelmi mérleget” – jelentette ki Marcel Ciolacu az új kormányprogram bemutatásakor.  Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu

„Azt, hogy mit jelent a gazdasági hazafiság, szerintem az sem tudja pontosan, aki megfogalmazta. Ez nem több mint egy, főleg az AUR szavazóinak szóló politikai szlogen, amit pedig a PSD gazdasági programként mutatott be, az lényegében egy választási program” – nyilatkozta a Maszolnak Králik Lóránd, a Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) közgazdász adjunktusa.

Az új kormányprogram minden területre több pénzt ígér, így például 2024 végéig 250 milliárd lejt az országban termelő vállalatok számára, csak épp azt nem említi, melyek lesznek a finanszírozási források. Szépen hangzik, hogy a külkereskedelmi egyensúlyt a hazai termelés ösztönzése révén kell megteremteni, azonban ez a célkitűzés egyáltalán nem számol a nemzetközi gazdasági környezet jelenlegi helyzetével, mondja Králik. Az eurózóna két negyedéve technikai recesszióban van, s mivel a hazai export jellemzően oda irányul, nem lehet növekedéssel számolni, arról nem is beszélve, hogy az első negyedévben 4,6 százalékkal csökkent az ipari termelés. Az import zöme is EU-tagállamokból érkezik, így annak a korlátozása kivitelezhetetlen.

A gazdasági hazafiság lényegében protekcionista gazdaságpolitikát jelent, amit az Európai Unió részeként bajos megvalósítani. Elnöksége idején Donald Trump is egyfajta gazdasági hazafiságot hirdetett meg, aminek nevében vámháborúba kezdett Kínával. „Nem szabad elfelejteni, hogy ilyesmit a partner nem néz ölbe tett kézzel, hasonló intézkedésekkel reagál rá. Valószínű, hogy amennyi előnnyel jár, ugyanannyi hátránya is lesz” – hangsúlyozza a PKE oktatója.  

Valóság helyett álmok

Králik Lóránd szerint a kormányprogramban szereplő adatok és prognózisok nagy része irreális. Példaként a jövő évi, 360 milliárd eurós GDP-t említi. Mivel a 2023-ra vonatkozó prognózis 300 milliárd eurós GDP-vel számol, a 2024-es érték 20 százalékos növekedést feltételez, ami az álmodozás kategóriájába tartozik. Az államadósság csökkentése szintén vágyálom csupán, mert ahhoz adóreformot kellene végrehajtani, amire a jelenlegi programban még csak utalások sincsenek.

„Az idei 4,4, s a jövő évi 3 százalékos költségvetési hiány szintén tarthatatlan, előbbit már a tanügyi béremeléssel túllépjük. Forró nyár vár a kormányra, mert a pedagógusok után más szakmai kategóriák is bérköveteléssel állnak elő, s félő, hogy mivel jövőre választási év lesz, a költségvetés 100 százaléka helyett 130 százalékot fog szétosztani” – véli a nagyváradi egyetemi oktató.

Hasonlóan látják a helyzetet más szakemberek is. „A költségvetésnek a deficitcéltól való elcsúszása elkerülhetetlennek látszik” – nyilatkozta az economedia.ro hírportálnak Ionuț Dumitru, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza. Véleménye szerint kiigazító intézkedések nélkül a költségvetési hiány 5 százalék körül lesz.

Az Adótanács sem látja olyan rózsásan az ország pénzügyi és gazdasági helyzetét, mint Marcel Ciolacu, fenntartja korábbi, 5,7 százalékos deficitet valószínűsítő prognózisát.

Hazafiság PSD-módra

A Ciolacu által meghirdetett gazdasági hazafiságnak számos előfutára volt a PSD retorikájában. 2001-ben a Năstase-kabinet meghirdette a Fabricat în România (Romániában Gyártott) programot, ami egy kollektív márkajelzés révén célozta meg a hazai termelők támogatását. 2014-ben Victor Ponta választási kampányszlogenje a Mândri că suntem români (Büszkék arra, hogy románok vagyunk) volt. 2016-ban Liviu Dragnea Îndrăznește să crezi în România (Merészelj hinni Romániában) szlogennel hirdette meg, hogy a PSD Fejlesztési és Beruházási Szuverén Alapot (FSDI) hoz létre, aminek célja az ország újbóli iparosítása. 2018-ban Dragnea több kirohanást intézett a multinacionális vállalatok és a külföldi bankok ellen, 2019-ben pedig felszólította Petre Daea mezőgazdasági minisztert, hozzon létre egy hazai termékeket forgalmazó áruházláncot. Ebből éppúgy nem lett semmi, mint a FSDI-ből.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?