Mégsem szavaztak a székelyudvarhelyi idei költségvetésről

Ismertették csütörtökön a 2022-es székelyudvarhelyi költségvetés sarokszámait, ám a büdzséről szóló önkormányzati szavazás elmaradt. A székelyföldi város vezetősége azt kifogásolja, hogy a kormány nem közölte azon sarokszámok adatait, amelyek a központi költségvetésből érkeznek a helyibe, enélkül pedig nem tudják véglegesíteni a helyi büdzsét.

Csütörtökön sajtótájékoztató keretében ismertették Székelyudvarhely 2022-re tervezett költségvetésének legfontosabb számait. Mint Gálfi Árpád polgármester elmondta, 162,5 millió lejes költségvetéssel számolnak, ami jelentős emelkedést jelent az 2021-es 115,4 millió lejes büdzséhez képest. A beruházások rubrikába közel 75 millió lej került, szögezte le a városvezető. Ezen kívül a pályázati támogatások lehívására is nagy figyelmet fordítanak. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy a városháza alárendeltségébe tartozó intézmények fenntartási költségeinek kiszámításakor figyelembe kellett venniük a megnövekedett energiaárakat is.

Albert Sándor városmenedzser elmondta, a bevételi oldalon 132,6 millió lejjel számolnak, és közel 25 millió lej tartalékot hoznak magukkal az előző évekből, amit fel tudnak használni 2022-ben. A bevételek 48 százalékát teszik ki az állami, valamint európai uniós hozzájárulások, a fennmaradó 52 százalék legfontosabb eleme a magánszemélyek jövedelemadójának helyben maradó, illetve visszaosztott része, amely 63 százaléka a helyben megtermelt személyi jövedelemadónak. Fontos szerepet játszanak még a helyben beszedett adók – tette hozzá. Fotó: Gábos Albin

A tervezett beruházásokkal kapcsolatosan Albert Sándor elmondta: az erre szánt 74,4 millió lejből az Európai Unió által finanszírozott projektek 50,4 millió lejt tesznek ki. A kiemelt projektek közül az úgynevezett nagy mobilitási projekt a tervezés és kivitelezés közbeszerzésének fázisában tart. Az inkubátorház esetében szintén tervezés, kivitelezés van megfogalmazva, a csillagvizsgáló esetében pedig mostanában zárul le egy várhatóan sikertelen közbeszerzési eljárás, amelyet újra kell majd kezdeniük – sorolta a városmenedzser. A Rákóczi utcát érintő mobilitási projekt esetében ugyanakkor lezárultak a közbeszerzési eljárások. A vár esetében a tervek elkészültek és építkezési engedély is van a projekthez, a kivitelezési közbeszerzés van még hátra.

„Azon programokkal szemben, amelyek kivitelezési fázisban vannak, elvárásunk, hogy lezáruljanak, vagy jelentős előrehaladás történjen az évben. Ilyenek a szombatfalvi népház, a Bethlen Gábor iskola könyvtára és tornaterme. Ezen kívül három hőszigetelési program is folyamatban van, amelyből az Eminescu utcai hamarosan átadásra kész. Saját költségből megvalósítani kívánt projektekre mintegy 24 millió lejt szán a város – emelte ki Albert Sándor.

Megemlítette továbbá az Anghel Saligny programba beküldött projekteket, amelyekkel több mint 20 utcára pályáztak 50 millió lej értékben. „A cél az, hogy kiemelkedő számú megvalósítást tudjunk majd magunk mögött az év végén. Ehhez viszont néhány elem még hiányzik a hivatal életéből. Úgy gondoljuk, hogy nagy szükség lenne arra, hogy a gazdasági és a beruházási igazgatói állás be legyen töltve. Ezen kívül olyan kritikus irodavezetői pozíciók is nyitottak, mint a beruházási iroda, vagy a közbeszerzési iroda” – közölte Albert Sándor.

Pálfi Kinga alpolgármester hangsúlyozta: a polgármesteri hivatal célja nem feltétlenül a profittermelés, hanem az olyan alapvető működések biztosítása, amelyek a közösség számára elengedhetetlenek. „Szociális, vagy kulturális ügyek esetében nem beszélhetünk nyereséges ügyletekről, hanem olyan ügyekről, amelyek a közösség minden egyes tagját szolgálják” – emelte ki. A kulturális intézményekről megjegyezte: mindegyik esetében növekedés van a költségvetésben, ami csak részben az energiaárak következménye. „Javarészt ez tudatos építkezés annak érdekében, hogy a közösségünk is építkezni tudjon” – mutatott rá az elöljáró.

A kormány késlekedése miatt nem szavaztak

A tervek szerint a csütörtöki önkormányzati ülésén döntött volna a székelyudvarhelyi képviselőtestület a város 2022-es költségvetésének elfogadásáról, ám az ülésen mindössze két képviselő, Pálfi Kinga alpolgármester és Benedek Árpád Csaba jelent meg. Mint az ülésvezető Venczel Attila, jegyző elmondta: az előző napon a képviselők egy része jelezte, hogy nem vesz részt az ülésen.

Az ülésvezető szerint a képviselők „tudatában voltak annak, hogy a költségvetés jóváhagyására vonatkozó határozattervezet esetében a törvényes feltételek jelen pillanatban nem adottak az elfogadáshoz”. Amint Venczel Attila kifejtette: a helyi közpénzügyekről szóló 2006-os évi 273-as számú törvény 39. cikkelyének 2. bekezdése előírja, hogy milyen feltételek kell teljesüljenek ahhoz, hogy a helyi költségvetést jóváhagyhassák. A törvény úgy rendelkezik, hogy az állami költségvetés a hivatalos közlönyben történő megjelenését követő öt napon belül a pénzügyminisztériumnek a megyei pénzügy felé kell leközölnia az áfavisszaosztásból megítélt összegeket, hogy azokat a költségvetés kidolgozásánál figyelembe lehessen venni – tette hozzá.

„Ezeket az összegeket pedig a megyei pénzügynek a helyi tanács felé kell közölnie újabb öt napon belül. Ezek a mai napig nem történtek meg. Ennek ellenére tudatában kell lennünk annak, hogy szintén az említett törvénycikkely rendelkezik arról, hogy kötelező jelleggel a költségvetési törvény hivatalos közlönyben való megjelenését követő 45 napon belül jóvá kell hagyni a helyi költségvetést” – hangsúlyozta Venczel Attila. Hozzáfűzte: a 45 napos törvényi határidő pénteken jár le.

„Mi optimisták vagyunk és meg vagyunk győződve, hogy a mai nap folyamán megszületik az a kormányhatározat, amelyik alapján ezeket az összegeket a helyi tanács felé leközlik” – fogalmazott a jegyző. Székelyudvarhely polgármestere pénteken 15 órára hívta össze a rendkívüli tanácsülést, amikor várhatóan elfogadhatják a 2022-es költségvetést.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?