A székelyudvarhelyi református temetőben állítják fel a Székely Himnusz szerzőjének szobrát

Több sikertelen próbálkozás után sikerült helyet találni a Székely Himnusz szerzője, Csanády György mellszobrának – tájékoztatott kedden Pálfi Kinga, Székelyudvarhely alpolgármestere és Bíró Edith, a szoborállítást kezdeményező Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője.

Bíró Edith önkormányzati képviselő, a szoborállítást kezdeményező Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője | A szerző felvételeA Balázs Ferenc Vegyeskar 2017-ben kezdeményezte, hogy szobrot állítsanak Székelyudvarhelyen Csanády Györgynek, a Székely Himnusz szerzőjének. A kezdeményezéshez több civil szervezet is csatlakozott, a szobor is elkészült, és bár több helyszín került szóba, mindeddig nem sikerült megtalálni az alkotás végleges helyét.

Most, úgy tűnik, hogy a sok bonyodalom után a Bethlen Gábor utcai református temetőkertben talál otthonra a Székely Himnusz szerzőjének mellszobra. Erről tartott sajtótájékoztatót Pálfi Kinga alpolgármester, a köztéri alkotásokat véleményező szaktestület elnöke és Bíró Edith önkormányzati képviselő, a szoborállítást kezdeményező Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője.

„Nekünk azért fontos ez a szobor, mert a megmaradást, a nemzeti öntudatot és az összetartozást ki tudjuk vele fejezni, ahogy tesszük azt a többi szimbólummal, mert merjük remélni, hogy ez a szobor is ez lesz. A fiatalok talán nem tartják annyira fontosnak ezeket, de az idősebb eneráció ragaszkodik akár az ősi, akár a mostani szimbólumokhoz” – fogalmazott Bíró Edith.

Pálfi Kinga alpolgármester elmondta: a köztéri alkotásokat véleményező szaktestület tavaly októberi ülésén javasolta a kezdeményezőknek a helyszínt. Bíró Edith hozzáfűzte, hogy Csanády és családja is református vallású volt, a Székely Himnusz szerzőjének végső nyughelye is ebben a temetőben van, így az egyház nyitott voltak erre a javaslatra.

„Sikerült egy olyan megoldást találni, amely mindenki számára megfelelő. A szobor állításának és avatásának a folyamatában az egyházzal közösen a polgármesteri hivatal is kiveszi a részét és támogatja” – mondta Pálfi Kinga.

Az elképzelés szerint a református temető bejárata melletti részen alakítják ki a szobor számára a megfelelő teret. Az ünnepélyes avatást május 22-re, a Székely Himnusz bemutatásának 100. évfordulójára tervezik, ám úgy tűnik, az időpont nem felel meg Csanády György Budapesten élő leszármazottjainak, ezért a pontos dátumról a jövőben adnak tájékoztatást.

Tiltakoznak a román szélsőségesek

A székelyudvarhelyi szoborállítás elleni tiltakozását fejezte ki a Facebookon Mihail Târnăveanul, a szélsőségesen nacionalista Calea Neamului (A nemzet útja) elnevezésű civil szervezet elnöke. Az úzvölgyi temetőfoglaláskor a magyarság ellen felbujtó társaság vezetője szerint Csanády György „a totalitárius és románellenes Horthy-rezsim támogatója volt”, és feltette a kérdést, „hogyan engedhető meg, hogy a román állam területén szobrot állítsanak a románok zsarnokainak?”

Azt is írta, hogy erről értesíteni fogják „az illetékes állam szerveket”, a szoborállítás napján pedig tiltakozó megmozdulást szerveznek majd Székelyudvarhelyen. (P. L. Zs.)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?