Nem fizeti tovább a kormány a kényszerszabadságot
A munkáltatók továbbra is kényszerszabadságra küldhetik a dolgozóikat, de annak maguk viselik a költségeit.
Július 1-től nem térítik meg a munkáltatóknak a központi költségvetésből a kényszerszabadsághoz (șomaj tehnic) kapcsolódó kiadásokat. Június 30-ig a kormány átvállalta a kényszerszabadságon levő alkalmazottak alapfizetése 75 százalékának a folyósítását.
A kényszerszabadságolt munkavállalók járandóságának átvállalása az Orban-kormány egyik legfontosabb válságkezelő intézkedése volt. Az intézkedést először a szükségállapot időtartamára vezették be, majd több alkalommal meghosszabbították. A 211/2020-as sürgősségi kormányrendelet 2021 június 30-át jelölte meg az intézkedés lejárati határidejeként.
A munkáltatók a továbbiakban is elküldhetik kényszerszabadságra az alkalmazottaikat, azonban saját forrásból kell fizetniük a törvény által annak időtartamára előírt, az alapfizetés 75 százalékával megegyező értékű juttatást. A törvény azt is megszabja, hogy a munkába visszatérő alkalmazottat leghamarabb a kényszerszabadsággal megegyező időtartam leteltét követően lehet csak elbocsátani.
Egyelőre nincsenek pontos adatok arról, hogy az elmúlt kb. 14 hónapban mennyi pénzt fizetett ki a kormány a kényszerszabadságolt dolgozóknak. A legtöbb haszonélvezője 2020 áprilisában és májusában volt az intézkedésnek. Abban az időszakban körülbelül 1,3 millió embert küldtek kényszerszabadságra, nekik 1,78 milliárd lejt fizettek ki. 2020 júniusától jelentős mértékben csökkent a kényszerszabadságon levők létszáma.