Nem bíznak a romániaiak a lejben, a kormányban és a bankokban

A régió tíz országa közül Románia áll a legrosszabbul a nemzeti valutába, a kormányba és a bankokba vetett bizalom tekintetében, derül ki az Osztrák Nemzeti Bank felméréséből.

A pénzügyi ismeretek terén is az utolsó helyen állunk, a bankbetétek biztonságát tekintve viszont a bolgárok bizalmatlanabbak, szemlézi a felmérést a Hotnews.

Az Osztrák Nemzeti Bank hat uniós tagállam – Bulgária, Csehország, Horvátország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Horvátország –, valamint négy Európai Unión kívüli ország – Albánia, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Szerbia – lakóit kérdezte felmérésében.Illusztráció: AdobeStock
Többek között arra jutottak, hogy a nemzeti valutától eltérő pénznemben készpénzt tartók aránya a régió néhány országában jelentős, de országonként eltér. Az euró egyes esetekben megbízhatóbbnak tűnik, mint a nemzeti valuta. Különösen a délkelet-európai országokban 20 évvel ezelőtt magasabb volt azok aránya, akik az eurót részesítették előnyben, majd következett egy bizalmatlansági időszak, végül ez az arány ismét növekedni kezdett.

Az elmúlt 20 évben Romániában is változott azok aránya, akik inkább készpénzben tartják a megtakarításaikat és nem bankban: 2011 és 2018 között folyamatosan nőtt az arányuk, majd enyhén csökkenni kezdett.
A készpénzpreferencia jelenségét alaposabban tanulmányozva az osztrákok kimutatták, hogy a bankrendszerbe vetett bizalom hiánya kulcsfontosságú tényező e tekintetben. Emellett a gyenge állami intézmények, például a bűnüldözés vagy akár az adóbehajtás rossz hatásfoka, valamint az alacsony banki penetráció is jelentős tényezők a készpénz iránti preferencia erősítésében.
Az Osztrák Nemzeti Bank felmérésében részt vevő országok közül Románia teljesít a legrosszabbul a nemzeti valutába vetett bizalom tekintetében. A kormányba és a helyi bankokba vetett bizalom is nálunk a legalacsonyabb.

2007-08-ban a vizsgált országokban a készpénzben való megtakarítás volt a jellemző, a lakosság felének akkoriban nem volt bankszámlája vagy takarékbetétje. Bár a pénzügyi integráció azóta nőtt, 2020-2021-re a válaszadók kevesebb mint fele erősítette meg, hogy rendelkezik megtakarítással, azaz készpénzzel, betéttel vagy egyéb pénzügyi eszközökkel.
Közép-, Kelet- és Délkelet-Európában általánosságban elterjedt a külföldi valuták és különösen az euró használata. Romániában a legtöbben fogyasztásra vesznek fel euróhitelt (40%), ezt követi a lakásvásárlási hitel, és a harmadik legnépszerűbb típus az autóhitel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?