Négy és fél éves rekordszintre nőtt a cigaretta hazai feketepiaca
Romániában tíz cigarettából egyet a feketepiacon értékesítenek. Az EU-ban csak Franciaországban és Írországban virágzik jobban a csempészet.
2020 óta nem volt ilyen magas a csempészáru részesedése a dohányáruk piacán, írja az economica.net. A Novel piackutató cég adatai szerint májusban a Romániában értékesített cigaretták 10,4 százaléka származott a feketepiacról. Ez a legmagasabb érték 2020 januárja óta. Márciusban még csak 9,8 százalékon állt a feketepiac.
A feketén piacra dobott cigaretta 36,3 százaléka Duty Free üzletekből származik, 23,3 százaléka Moldova Köztársaságból, 22,1 százaléka pedig Bulgáriából érkezik. A stopcontrabanda.ro portál adatai szerint idén a hatóságok 34 millió szál csempészárunak minősülő cigarettát foglaltak le, aminek a 75 százalékát a déli megyékben. Ez utóbbi adat meglepő, mivel a csempészett cigarettának kevesebb, mint negyede származik Bulgáriából. A határőrség tájékoztatása szerint az év első öt hónapjában a cigarettán kívül elkoboztak 6300 kg ömlesztett dohányt és 52 kg vízipipába való dohányt is.
A gyártók szerint a feketepiac bővülése egyértelműen annak a következménye, hogy január 1-től a kormány megemelte a jövedéki adót. „… az illegális forgalom nem csupán a dohányiparnak a legveszélyesebb versenytársa, hanem az állami költségvetés bevételeinek is” – nyilatkozta Ileana Dumitru, a romániai piacvezető, a British American Tobacco Délkelet-Európáért felelős igazgatója.
Az ágazati üzletemberek szerint minél megfizethetetlenebb a cigaretta egy ország polgárai számára, annál nagyobb a feketepiac. Az Európai Unióban az életszínvonalhoz viszonyítva Írországban és Franciaországban a legdrágább a dohányáru, s épp ebben a két államban a legnagyobb a feketepiac aránya, 24,4, illetve 32,4 százalék. Románia a harmadik helyen áll az EU-ban a csempészett cigaretta piaca részesedésének a tekintetében.
Marcel Simion Mutescu, a Román Vámhatóság (AVR) elnöke a csempészet visszaszorulására számít azt követően, hogy szkennereket szerelik fel a határátkelőknél. Idén kilenc ilyen berendezést szerelnek fel, az egyik a Szatmár megyei Halmiba kerül. Jövőre nyolcat, 2026-ban pedig további kilenc szkennert fognak felszerelni a határátkelőknél.