Csempészcigaretta a teljes fogyasztás több mint 8 százaléka
A Novel kutatócég szerint a cigaretta feketepiaca szeptemberben elérte a teljes fogyasztás 8,3 százalékát, ami viszonylag állandó szint az előző hónapokhoz képest, de magasabb, mint a 2022-es 7,1 százalékos éves átlag – közölte a Novel Research.
„2023 szeptemberében a feketepiac az ország szinte minden régiójában állandó. A Novel Research számára szeptemberben a figyelemre méltó hírek között szerepel, hogy Bulgária bekerült a feketepiaci termékek fő forrásai közé. A szomszédos ország az onnan származó termékek 16,8%-os részesedésével és az elmúlt egy évben emelkedő tendenciával a harmadik helyre került mint forrás a Duty Free és a Cheap Whites után. Az utóbbi hónapokban Ukrajnából származó csomagokat nem azonosítottak a felmérés során. A Moldovából származó termékek aránya (7,6%) csökkenő tendenciát mutat, Szerbia részesedése pedig állandó” – fejtette ki Marian Marcu, a Novel Research vezérigazgatója sajtóközleményében.
A StopContrabanda.ro platform adatai szerint, amelyeket Ileana Dumitru, a British American Tobacco (BAT) délkelet-európai régiójának jogi és külkapcsolati igazgatója idézett, a román hatóságok az év elejétől mostanáig mintegy 105 millió csempészett cigarettát foglaltak le, ami több mint kétszerese a tavalyi év azonos időszakához képest. Ennek feketepiaci összértéke 17 millió euró, de az egyes illegális termékekért fizetett ár veszteséget jelent az állami költségvetés, a közösségi biztonság és a gazdasági fejlődés számára, tette hozzá Dumitru.
Victor-Stefan Ivașcu rendőrfelügyelő, a határrendészet főfelügyelője elmondta, az év első kilenc hónapjában a határőrök folyamatos erőfeszítéseinek eredményeként mintegy 3,5 millió doboz cigarettát és több mint 27 tonna dohányt foglaltak le.
„A 2022-es év azonos időszakához képest a lefoglalt doboz cigaretták száma megduplázódott. A határrendészet továbbra is élen jár a csempészet elleni küzdelemben, hiszen a cigaretta az ország határain a legtöbbet csempészett termékek közé tartozik” – mondta a rendőrfelügyelő.
2022-ben a dohányipari vállalatok, mintegy 20 milliárd lejt fizettek be az állami költségvetésbe, ami a jövedéki adókat, az áfát és egyéb adókat és járulékokat jelenti.
CSAK SAJÁT