Minimum 157 km autópálya épül idén, azonban Erdélyben minimális lesz a fejlődés
2025-ben 1400 kilométer fölé nő a modern úthálózat hossza, de az 1500 kilométer sem lehetetlen.
Idén nem várható látványos fejlődés az erdélyi modern közúti hálózatban. Az észak-erdélyi autópálya jó esetben bővülhet 12,24 kilométerrel Szilágy megyében, Magyarzsombor és Vaskapu között. A gond az, hogy a sztrádaszakasz kivitelezője az ország legnagyobb útépítője, az UMB, amely sok más beruházásnak is a kivitelezője, ez pedig elég hátul áll a prioritási listáján, ami miatt nagy lemaradásban van.
A kivitelezési szerződést 2020 júniusában írták alá, az építőnek 12 hónap állt rendelkezésére a tervezésre, s 24 hónap a munkálatok elvégzésére. A kezdeti időszakban jól haladt a munka, utóbb azonban földcsuszamlások hátráltatták, ami miatt az átadási határidőt 2026 decemberére módosították. A munkálatok jelenleg hozzávetőleg 50 százalékon állnak. A Pro Infrastructură Egyesület lát valamennyi esélyt rá, hogy a sztrádaszakaszt idén megnyissák, de csak akkor, „ha áll a magyarzsombori domb az építő pedig át tud irányítani valamennyi munkaerőt”.
Idén kellene megépíteni a majdani, a Székelyföldet átszelő A8-as autópálya Marosvásárhely felőli végét, amit az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében finanszíroznak, valamint a Torda–Dés gyorsforgalmi út 4,957 kilométeres szakaszát Tordatúr térségében. Ugyancsak esedékes Bihar, Fogaras és Zilah körgyűrűjének a megnyitása. Ez utóbbit 2023 márciusában kellett volna befejezni, a legutóbbi ígéretek szerint idén májusban, vagyis 26 hónapos késéssel lesz kész, ami bámulatos teljesítmény, figyelembe véve, hogy egy mindössze 5,5 kilométeres útról van szó.
A Pro Infrastructură számításai szerint 2025-ben minimum 157,74 kilométerrel nő Románia modern úthálózata, míg az optimista forgatókönyv megvalósulása esetén 243 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi utat adnak át.
Leghamarabb, februárban vagy márciusban, a Moldvát észak-déli irányban átszelő A7-es sztráda két, 4,6, illetve 28,35 kilométeres szakaszát nyitják meg a forgalom előtt. Áprilisban, legkésőbb májusban kerül majd sor a Craiova–Pitești gyorsforgalmi út egyik 12,315 kilométeres szakaszának az átadására.
A nyár elejére el kell készülnie 15,35 kilométernek az A1-es autópályából Pitești és Curtea de Argeș között, valamint az A0-s bukaresti körgyűrű egyik újabb, 17,965 kilométeres szakaszának. Az év második felében az A7-esnek három szakaszát kell majd átadniuk, ezek teljes hossza 74,202 km. Van esély az A7-es néhány további szakaszának az átadására Bákó, Románvásár, Focșani és Adjud térségében.
A Pro Infrastructură szerint 50 százalék a valószínűsége annak, hogy az év vége előtt elkészüljön az A0-as egy 25,31, illetve egy 8,6 kilométeres szakasza.
Alagút és viaduktok
Idén kellene elkezdődniük a munkálatoknak az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak–Bisztraterebes és Bisztraterebes–Bihar szakaszain. Előbbit még a Bechtel kezdte építeni több mint 20 évvel ezelőtt. Utóbbi esetében először le kellene zárulnia a kivitelező, a Selina-Trameco cégcsoport és a közúti infrastruktúráért felelős országos társaság között zajló pernek.
Tavasszal kellene elkezdődjön az A3-as autópálya Kolozs megyei völgyhídjainak az építése. Ezek Magyarnádas és Pusztatopa területén lesznek, megépítésükre a török Ozaltin vállalattal szerződött le tavaly júniusban a CNAIR. A beruházás egyelőre a tervezés szakaszában van. A kivitelezőnek ugyancsak igyekeznie kell, mivel a munkálatokat 2026 augusztusáig be kell fejezni, ez a feltétele annak, hogy a beruházás megkapja a PNRR keretösszegéből erre a célra elkülönített 1,39 milliárd lejt.
Ami az észak-erdélyi sztráda műszaki szempontból legnehezebb, Szilágynagyfalu és Vaskapu közti szakaszát illeti, még mindig nem lehet tudni, hogy ki lesz a kivitelező. Novemberben a CNAIR megnevezte a közbeszerzési eljárás győztesét, a török Makyolt, azonban a döntés ellen két pályázó is fellebbezett, ezek elbírálása folyamatban van. A 41 kilométeres, Zilah közelében egy 2,9 kilométeres alagutat is magában foglaló sztrádaszakasz esetében már az is nagy eredmény lenne, ha tavasszal sikerülne aláírni a kivitelezési szerződést.
Némi esély arra is van, hogy az év vége felé elkezdődjenek a munkálatok a Nagyvárad és Arad közti gyorsforgalmi úton.
A tavalyi évet 1269,87 kilométer autópályával és gyorsforgalmi úttal zártuk, idén pedig a modern úthálózat hossza meghaladja az 1400 kilométert, a pozitív forgatókönyv megvalósulása esetén pedig az 1500 kilométert.
CSAK SAJÁT