Mi lesz veled, Tiltott Csíki Sör? Kudarcosnak tűnik a hazafiaskodó marketingre épített üzletpolitika

Csődeljárás folyik Lénárd András cégei ellen, melyeknek a teljes adósságállománya 166 millió lej volt 2022 végén.

A felek peren kívüli megegyezésének reményében két hónappal, április végére halasztotta a Hargita Megyei Törvényszék a Lixid Project ellen indított csődeljárás tárgyalását. Az ügynek több pikáns vonása is van, az egyik az, hogy a csődeljárást a cég társtulajdonosa, a holland Lixid Holding BV kezdeményezte.

A Tiltott Csíki Sört palackozó vállalat másik tulajdonosa az a Lénárd András, aki a közelmúltban azzal került be a hírekbe, hogy csekély 162 km/órás sebességgel száguldott egy Bentley limuzinnal, a jogos bírságot pedig úgy próbálta meg elkerülni, hogy az azóta már visszavont magyar diplomataútlevelével igazolta magát.

Fotó: Turisztikai Egyesület Korond

Lénárd András egyedi jelenség az erdélyi magyar gazdasági életben, ugyanis a vállalkozását teljesen eredeti, unortodox üzleti modellre alapozta, a nemzeti érzületre apelláló marketinggel próbálta felfuttatni. Nem biztos, hogy ez volt az alapkoncepció, a konjunktúra azonban felcsillantotta a lehetőséget, Lénárd pedig maximálisan kihasználta.

Az istenáldotta per

A 2014-ben piacra dobott Igazi Csíki Sörnek valószínűleg éppoly lassú és keserves küzdelmet kellett volna vívnia a fogyasztók meghódításáért, mint más, nem kevésbé jó kézműves termékeknek. Fortuna azonban, a Heineken formáját felöltve rámosolygott a székelyföldi vállalkozóra. A holland söripari óriás a szellemi tulajdon megsértése, elvtelen konkurrencia és tisztességtelen kereskedelmi tevékenység miatt beperelte a Lixid Projectet.

A holland vállalat arra hivatkozott, nem is alaptalanul, hogy a Csíki és a Ciuc márkanevek túlságosan hasonlóak, az “Igazi” jelző pedig közvetve és negatív felhanggal az utóbbira utal. Valószínűleg nincs egyetlen erdélyi sörivó sem, aki ne tudná, hogy a Heineken által gyártott Ciucot a romániai magyarok mindig is Csíkiként emlegették.

Lénárd András azonal ráérzett a per hatalmas marketingértékére, s mindent megtett, hogy azt maximálisan kamatoztassa. A gyártó az áldozati szerep hangsúlyozására alapozta az üggyel kapcsolatos kommunikációját, egyfajta vállalkozó Ábelként, üzleti szabadságharcosként tüntetve fel magát, aki valójában nem is a profit reményében, hanem a székelység boldogításának szándékával vágott bele a sörfőzésbe. Ebből következik, hogy a pénzéhes multi elleni egyenlőtlen küzdelem nem is két cég, hanem lényegében az erdélyi magyarság és a vesztére törők között folyik. Az üzenet egyértelmű volt: mini-Trianon lenne az Igazi Csíki márkanév betiltása, a veszteség pedig a magyarságé.

A stratégia bevált: a cégre, s annak sörére akkora reflektorfény irányult, amekkorához normális körülmények között a Lixid Project anyagi lehetőségeit jócskán meghaladó, hosszas és nagyon profi reklámkampányra lett volna szükség. A túlhajtott sérelemi retorikára jó vevő volt az erdélyi magyar közvélemény: online kampány indult a Heineken termékek bojkottálására, s valószínűleg olyanok is lecsúsztattak egy-egy Igazi Csíkit, akik egyébként a borra esküsznek, hiszen a sörivás, pontosabban a csíkszentsimoni Csíki fogyasztása már-már hazafias gesztussá nemesült. Lénárd András pedig, hogy kihasználja, s egyúttal fokozza a közhangulatot, az „Igazi” jelzőt „Tiltottra” cserélte. Telitalálat!

Félig magyar, félig holland

Miközben a hazafias érzelmeket megpróbálta árbevétellé konvertálni, Lénárd mélyen és következetesen hallgatott arról, hogy az Igazi (Tiltott) Csíki Sör legalább annyira holland, mint amennyire magyar, illetve székely. Furán is hatott volna a nagy zászlólengetés közepette.

Jóhiszeműen a magyar kormány is beszállt a táncba, teljes mellszélességgel a „meghurcolt” székely vállalkozó pártjára állva, burkoltan retorzióval fenyegetve meg a felperest. Ennek is része lehetett abban, hogy 2017-ben a Heineken visszavonta a keresetét.

Úgy tűnt, hogy Lénárd András megfogta az isten lábát: 2016-ban a cég megnégyszerezte a gyártási kapacitását, a Tiltott Csíki Sör Magyarországon is széles körben ismertté vált, egyre több kiskereskedő és vendéglátós forgalmazta határon innen és túl. Úgy tűnt, hogy diadalmanet vár a nemzetpolitikai termékként pozicionált italra, hiszen egyre több multinacionális áruházlánc kezdte el forgalmazni.

Azonban a diadalmenet elmaradt: a per elültével a hazafiaskodó marketing talajt vesztett, azzal, hogy a termék szupermarketek és hipermarketek többségében is elérhetővé vált, a “Tiltott” varázsszó erőtlen, hiteltelen lett.

Lénárd András is érezhette, hogy kellene egy újabb botrány, melyben ismét az áldozat szerepében tündökölhetne, s talán ilyen célzattal dobta piacra a dobozos medveürüléket 2021-ben Eredeti Székely Medve Truttyi néven. A kínos manőver teljes kudarccal zárult, mert bár a román sajtó és a fogyasztóvédelem is felfigyelt a termékre, az ügyet nem sikerült nemzeti inzultusként lenyomni az erdélyi magyarság torkán.

Lénárd András időközben, 1,6 milliárd forintos magyar állami támogatással a csipszgyártásba is belevágott, ezek a termékek éppúgy ott vannak a nagy kiskereskedelmi láncok polcain, mint a csíkszentsimoni sörök.

Működés profit nélkül

A kezdeti óriási hírverés és a bővülő termékskála ellenére Lénárd cégeinek siralmasak a könyvelési adatai. A tavalyi számok még nem ismertek, azonban működésének első évtizedében a Lixid Project csak kétszer, 2015-ben és 2018-ban zárta profittal az évet, 721, illetve 561 ezer lej értékben. Milliós nagyságrendű vesztesége ellenben hétszer volt, az értéke 1,18 millió lej és 10,39 millió lej között változott. Mindezek fényében nem csoda, hogy 2022 végén a cégnek 94,13 millió lejes adósságállománya volt. 2022-ben az árbevétele az adósságállománynak a harmadát sem tette ki, 30,64 millió lej volt, 4 millióval kevesebb, mint három évvel korábban.

Nem áll jobban a szénája a 2020-ban alapított Csíki Retail 2020-nak sem, melynek egyszer sem sikerült profittal zárnia az évet, s 2022 végén 10,24 millió lej volt az adósságállománya. A Pityóka Gyar SRL is egy csődtömegnek tűnik a gazdálkodási adatok alapján. Működésének első három éve egyaránt veszetséges volt, 2022-ben az adósságállománya már 62,89 millió lejre rúgott, miközben az árbevétele csak 29,89 millió volt.

Paradox helyzetnek tűnik, hogy miközben a cégei nem látszanak ki az adósságból, Lénárd András gazdagodik, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy egy Bentley-t vezet. Ez feltűnhetett a Lixid Project holland társtulajdonosának is. Egyébként Erdélyben nem a csíkszentsimoni az egyetlen, magyar vállalkozók tulajdonában levő sörfőzde. A különbség csak annyi, hogy utóbbiak nem a hazafias érzelmekkel visszaélve próbálják megitatni a sörüket a fogyasztókkal.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?